Brama garażowa zimą. Jak nie stracić jej funkcjonalności?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Bramy segmentowe NITUS

fot. NITUS

Bramy segmentowe NITUS


Bramy segmentowe NITUS

fot. NITUS

Bramy segmentowe NITUS

Bramy segmentowe NITUS

fot. NITUS

Bramy segmentowe NITUS

Do nadejścia okresu zimowego przygotowujemy się szczególnie. Zmieniamy opony z letnich na zimowe, wyciągamy cieplejsze ubrania i podejmujemy działania pozwalające nam przetrwać chłodniejsze dni. Dla wielu ludzi stałą częścią dnia jest... otwieranie bramy garażowej. Jak więc zabezpieczyć ją, by podczas zimy korzystać z niej bez obawy, że coś się „zatnie”, a my nie zdołamy wjechać samochodem bądź zostaniemy na mrozie? O tym opowiada Paweł Orzeł, ekspert firmy NITUS.


Brama garażowa zimą


Brama garażowa to jeden z ważniejszych elementów codziennego funkcjonowania, z którego korzysta wielu ludzi. Ciężkie warunki pogodowe, takie jak silny wiatr, deszcz, mróz i śnieg skutecznie potrafią uszkodzić ten element naszego budynku. Nieprzygotowana lub nieodpowiednio zabezpieczona przed okresem zimowym potrafi „zbuntować się” w najmniej oczekiwanym momencie. Wówczas najprawdopodobniej dojdzie do jej zacięcia. Co zrobić, aby zapobiec takim sytuacjom i móc korzystać ze sprawnej bramy przez cały rok? 

Oczyszczanie


Na samym początku należy starannie oczyścić panele bramy. Cały proces trzeba wykonać przy pomocy delikatnych i niedrażniących środków chemicznych oraz przy użyciu miękkiej gąbki bądź ściereczki. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Stosując mocne specyfiki i narzędzia możliwe jest naruszenie zewnętrznej powierzchni bramy, a co za tym idzie – narazimy skrzydło bramy na uszkodzenie i zmatowienie. Solidne czyszczenie powinno także obejmować usunięcie zanieczyszczeń z prowadnic.

Elementy mechaniczne


Niekwestionowanym obowiązkiem każdego posiadacza bramy jest także konserwacja elementów mechanicznych. Z pewnością niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że unoszące się w powietrzu drobinki piasku, kurzu oraz inne pyły mogą wpłynąć na stan poszczególnych elementów. Szybsze zużycie łożysk czy sprężyn może wynikać właśnie z braku odpowiedniej dbałości o nie. W związku z tym, w trosce o żywotność mechanizmu radzimy, aby używać smaru przeznaczonego do ochrony elementów metalowych. Substancja ta zapewnia skuteczną ochronę nie tylko przed korozją, ale zabezpiecza także przed wilgocią i wahaniami temperatury, które szczególnie są odczuwalne w okresie jesienno-zimowym Zalecamy zastosowanie specjalnego smaru przeznaczonego do bram, np. CX-80.

Uszczelki


Kolejnym ważnym elementem zabiegów zabezpieczających bramę przed niepożądanym działaniem warunków atmosferycznych jest sprawdzenie stanu uszczelek. Pod wpływem mrozów i wilgoci elementy gumowe mają bowiem skłonność do pękania bądź wgniecenia. Takie uszkodzenia powodują, że uszczelki przestają spełniać swoją podstawową funkcję, a w efekcie do wnętrza garażu może przenikać chłodne powietrze. W tym wypadku szczególna uwaga pada znowu na zachowanie czystości tych elementów. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, a dokładniej „silikonów do uszczelek”. Ich użycie przynosi wymierną korzyść dla stanu uszczelek w postaci zachowania ich właściwości elastycznych. 

Odśnieżanie


Zima to bardzo często zalegający śnieg, który nieusunięty może skuteczne pokrzyżować funkcjonowanie bramy. W połączeniu z tworzącym się lodem może uniemożliwić prawidłowe jej zamykanie bądź przymarzanie uszczelek oraz rygli. Codzienne odśnieżanie to podstawia w utrzymaniu sprawności naszej bramy. W innym wypadku możemy narazić się na zupełnie niepotrzebny stres.

Oczyszczanie, konserwacja elementów mechanicznych, sprawdzanie uszczelek oraz odśnieżanie to czynności, dzięki którym uda nam się przygotować naszą bramę na niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

#konserwacja_bramy, #utrzymanie_bramy, #bramy_garazowe

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Ewolucja systemu YOODA Smart Home

Ewolucja systemu YOODA Smart Home

YOODA Smart Home to dwukierunkowy system, który jest...

IV Spotkanie Oficjalnych Sprzedawców Dickson – Dickson Dealers

IV Spotkanie Oficjalnych Sprzedawców Dickson – Dickson Dealers

W dniach 3-4 grudnia odbędzie się już IV Spotkanie...

Grupa Sukces rozbudowuje ofertę o nowe serie pilotów

Grupa Sukces rozbudowuje ofertę o nowe serie pilotów

Sukces Technology Group oferuje nowoczesne, profesjonalne...

System automatycznej wentylacji bramy od Hörmann

System automatycznej wentylacji bramy od Hörmann

Skuteczną wentylację przy minimalnych stratach ciepła...

Pergoletta Sun & Shadow rozszerza ofertę o nowe pergole

Pergoletta Sun & Shadow rozszerza ofertę o nowe pergole

Polska marka Pergoletta Sun & Shadow wprowadziła do...» Więcej na subportalu osłony, bramy