Ogrodzenie według polskiego prawa

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Sezon ogrodzeniowy rozpoczęty, a jak wiadomo ogrodzenie jest jednym z ważniejszych elementów bezpiecznego domu. Przed budową warto zapoznać się z przepisami mówiącymi o tym, jak dokonać tego zgodnie z literą prawa.

Ogrodzenie według polskiego prawa

Każdy właściciel może ogrodzić swoją nieruchomość, nie wolno mu jednak tego zrobić w sposób dowolny. Budowę ogrodzenia od strony drogi, placu, ulicy, torów kolejowych, a także innych miejsc publicznych należy zgłosić. Ogrodzenie powyżej 2,2 m wymaga specjalnego pozwolenia. Należy pamiętać, że ogrodzenie nie powinno przekraczać linii posiadanej działki. Od strony sąsiada postawienie płotu musi być dokładnie w osi granicy działek. Może zaistnieć sytuacja, w której nie dogadamy się z sąsiadem w kwestii budowy ogrodzenia i nie będzie to inwestycja wspólna. Aby uniknąć konfliktów i oskarżeń o naruszenie granic działki, należy je tak usytuować, aby nie przekraczało granicy nieruchomości sąsiedzkiej.

Przy ogradzaniu się należy pamiętać o tym, że powinno ono być lekkie, ażurowe z prześwitami wynoszącymi 25% powierzchni ażurowej. Tylko w niektórych przypadkach ogrodzenie może być pełne, np. od strony bardzo ruchliwej, głośnej drogi. Należy pamiętać również o tym, że nasze ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt, w związku z tym na ogrodzeniu do 1,8 m nie można stosować ostrych zakończeń czy drutów kolczastych.

Brama zwieńczeniem ogrodzenia

Zwieńczenie ogrodzenia posesji stanowi sprawna brama. Szerokość bramy powinna wynosi co najmniej 2,4 m. Wbrew pozorom na wybór rodzaju bramy ma wpływ wiele czynników, miedzy innymi szerokość naszej działki. Na wąskiej działce nie jest możliwy montaż bramy przesuwnej, gdyż jej skrzydło nie będzie miało się gdzie przesunąć. Wybierając bramę skrzydłową należy zwrócić uwagę na długość podjazdu. Wedle polskich przepisów brama i furtka muszą otwierać się do wewnątrz posesji. Dlatego podjazd do garażu czy miejsca postojowego powinien być na tyle długi, by skrzydło mogło się otworzyć. Zarówno bramę przesuwną, jak i skrzydłową można zautomatyzować. Jest to wygoda i luksus, szczególnie w zimowe i deszczowe dni, kiedy otwiera się bramę przy pomocy pilota zdalnego sterowania.

Napędy mogą być montowane przy bramie lub pod ziemią. Napędy produkowane są w wersjach zasilanych napięciem zmiennym 230V lub stałym 24V. Standardowy system do bram zawiera: jeden napęd (do bramy przesuwnej) lub dwa siłowniki (do bramy skrzydłowej), centralę sterującą, lampę ostrzegawczą, fotokomórki, nadajnik i odbiornik zdalnego sterowaniatłumaczy Sławomir Baran z FAAC Polska, producenta automatyki do bram, wjazdów i rolet.Brama oznakowana

W Polsce oznakowanie automatycznej bramy nie jest obowiązkiem, jednakże wielu producentów zwraca na to uwagę. – W wielu krajach europejskich oznakowanie tabliczką ostrzegawczą bramy z automatem jest nakazane prawem. Ma to ostrzec przechodnia i inne samochody przed nagłym otwarciem bramy. W ubiegłym roku również FAAC Polska zrobiło taką akcję znakując wszystkie bramy wyposażone w automaty FAAC. Dodatkowo o automatycznym otwarciu ostrzega lampa sygnalizacyjna, która w momencie ruchu bramy miga na pomarańczowotłumaczy Andrzej Trojanowski z FAAC Polska.

Posiadając automat przy bramie trzeba wiedzieć, że musi on posiadać zabezpieczenia przed przycięciem czy przygnieceniem przez poruszające się skrzydło bramy. Oprócz ostrzegawczej tabliczki i lampy, najważniejsze są fotokomórki z wiązką promieniowania podczerwonego. – Montuje się je na linii bramy. Jeśli w linii światła fotokomórki stanie przeszkoda, wówczas do centrali bramy trafia sygnał o konieczności odwrócenia kierunku ruchu skrzydeł. Chroni to dzieci i zwierzęta domowe przed przyciśnięciem przez skrzydło bramy. Równie ważnym elementem zabezpieczającym jest moduł  przeciwzgnieceniowy, który wybudowany jest w większość automatów. Kontroluje on siłę, z jaką działa napęd, a w chwili natrafienia na opór, cofa skrzydło bramy. Warto kupować automatykę znanych firm – wówczas mamy pewność, że automat posiada wszelkie zabezpieczenia. W tym przypadku nie warto oszczędzać kupując siłowniki bez nazwy, które nie mają odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa mówi Sławomir Baran z FAAC.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, po wyborze ogrodzenia można przystąpić do reklamacji, jeśli produkt nie spełnia takich parametrów, o jakich mówił producent. Prawo konsumenta mówi, że można produkt reklamować nawet dwa lata od daty zakupu. W przypadku produktu markowego gwarancja trwa od 2 do 10 lat.

na podstawie materiałów od Red Pen
red. Marta Chrisidu, oknonet.pl
#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Kompendium VELUX o markizach dachowych

Kompendium VELUX o markizach dachowych

Kompendium informacji o markizach dachowych, czyli jak...

KRISPOL sponsorem KRISPOL 1 LIGI

KRISPOL sponsorem KRISPOL 1 LIGI

We wtorek 10.09.2019 r. w siedzibie Ligi Siatkówki w...

WIŚNIOWSKI przedłuża współpracę z francuskim Girondins de Bordeaux

WIŚNIOWSKI przedłuża współpracę z francuskim Girondins de Bordeaux

Dzięki podpisanemu porozumieniu marka WIŚNIOWSKI...

Bramki sensoryczne Argus od dormakaba

Bramki sensoryczne Argus od dormakaba

Argus to modułowy system, który można dostosować do...

Jak działają posesyjne bramy harmonijkowe GATEO

Jak działają posesyjne bramy harmonijkowe GATEO

Posesyjne bramy harmonijkowe GATEO to nowoczesne...» Więcej na subportalu osłony, bramy