| Wyświetleń:1045

Bramy szybkobieżne dedykowane do pomieszczeń zagrożonych wybuchem

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Brama szybkobieżna ATEX

fot. Kolbud

Brama szybkobieżna ATEX


Brama szybkobieżna ATEX All Weather

fot. Kolbud

Brama szybkobieżna ATEX All Weather

Brama szybkobieżna ATEX Compact

fot. Kolbud

Brama szybkobieżna ATEX Compact

Wprowadzenie nowej, zharmonizowanej dyrektywy ATEX 2014/34/UE wymusiło zmianę przepisów dotyczących urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej. W efekcie wielu producentów zaprzestało produkcji bram dedykowanych dla takich obszarów.  

Znany, belgijski producent bram szybkobieżnych DYNACO, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów oferuje nowy produkt: bramy szybkobieżne ATEX. Bramy te dedykowane są specjalnie dla obszarów, w których istnieje ryzyko wystąpienia atmosfery wybuchowej i w pełni spełniają wymagania nowej Dyrektywy. 

» Bramy szybkobieżne dedykowane do pomieszczeń zagrożonych wybuchem

Dostępne są trzy modele bram: S-535 ATEX Compact do zastosowań wewnętrznych oraz S-545 ATEX Power i S-555 ATEX All Weather do zastosowań zewnętrznych. Wszystkie spełniają wymagania Dyrektywy ATEX 2014/34/UE. Producent deklaruje następujące możliwości zastosowań: 3G IIC T4 oraz 3D IIIB T135°C.


Co te numerki oznaczają w praktyce? Aby to w pełni zrozumieć, należałoby zagłębić się we wszystkie normy, regulacje i rozporządzenia, w których znajdują się dokładne klasyfikacje stref i obszarów zagrożonych wybuchem, grupy urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym i możliwości ich zastosowania, klasy temperaturowe czy rodzaje zabezpieczeń. 

Poniżej opisano tylko te oznaczenia, które są istotne dla opisywanych bram:

» 3G/3D – oznacza kategorię urządzenia. Bramy można stosować w strefie 2 (w przypadku gazów) oraz strefie 22 (w przypadku pyłów). Są to oznaczenia stref, w których podczas normalnych warunków pracy nie występuje zagrożenie wybuchem, jednak może się to zdarzyć sporadycznie.  

» IIC/IIIB – oznacza podgrupę wybuchowości. Urządzenia elektryczne tych podgrup (II dla pyłów i III dla gazów) można stosować tam, gdzie nie ma ryzyka wybuchu gazu kopalnianego. Oznaczenie IIC to materiały niebezpieczne takie jak acetylen, wodór, etylen, propan, natomiast IIIB to pyły przewodzące (metalowe), pyły nieprzewodzące (węglowe) oraz lotne pyły palne.

» T4/T135°C – oznacza klasę temperaturową. To maksymalna temperatura, która może wystąpić na powierzchni danego urządzenia, a także temperatura graniczna, w której dojdzie do zapłonu występujących gazów.  W tym wypadku jest to 135°C. » Wyposażenie bramy szybkobieżnej do obszarów zagrożonych wybuchem

W obszarach, w których istnieje ryzyko wystąpienia atmosfery wybuchowej można stosować jedynie urządzenia o zwiększonym bezpieczeństwie użytkowania, w specjalnym wykonaniu (Ex), czyli wykonaniu przeciwwybuchowym. Gwarantuje ono, że dane urządzenie nie stwarza ryzyka wystąpienia wybuchu i nie jest potencjalnym źródłem zapłonu. 

W bramach DYNACO ATEX użyta została tylko i wyłącznie stal nierdzewna, w której zawartość Mg wynosi 0%. Części inne niż stalowe, których powierzchnia jest większa niż 20 cm², wykonane są z materiałów antystatycznych. Dzięki temu na powierzchni nie wytwarzają się żadne ładunki i wykluczone zostaje ryzyko iskrzenia, które mogłoby doprowadzić do wybuchu w podatnym obszarze. 

Każda z bram DYNACO, dzięki swoim lekkim, elastycznym płatom, zapewnia wyjątkowe bezpieczeństwo użytkowania. Płaty bram ATEX, aby zwiększyć bezpieczeństwo w obszarach zagrożonym wybuchem i uniemożliwić powstawanie ładunków elektrycznych, zostały wykonane z czarnego PU z domieszkami w postaci np. włókna węglowego, co zapewnia jego antystatyczność. 

» Korzyści płynące z zastosowania bram szybkobieżnych w obszarach zagrożonych wybuchem

Przede wszystkim należałoby wspomnieć o certyfikacji. Bramy DYNACO ATEX są w pełni certyfikowane, co w praktyce oznacza tyle, że nie trzeba martwić się o żadne dodatkowe pozwolenia czy zezwolenia – otrzymujemy bramę wraz z wyposażeniem i wszystkimi potrzebnymi dokumentami potwierdzającymi możliwość zastosowania jej w danym obszarze. 

Kolejne korzyści to bez wątpienia:  

» Optymalizacja kosztów użytkowania i oszczędność energii
» Zwiększenie bezpieczeństwa pracy 
» Ograniczanie wahań temperatur w środowisku pracy 

» Obszary zastosowań bram szybkobieżnych do obszarów zagrożonych wybuchem

Nie każdy ma świadomość tego, jak wiele obszarów przemysłu wymaga stosowania urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym. Poniżej niektóre z nich:

» Przemysł chemiczny
» Przemysł petrochemiczny
» Statki, stocznie
» Przemysł rolniczy
» Przemysł drzewno-papierniczy
» Przemysł spożywczy, w tym: browary, winiarnie, zakłady tłuszczowe, cukrownie, młyny, piekarnie itp.
» Przemysł włókienniczy
» Przemysł przetwórstwa metali, na przykład w kabinach malarskich.


Przy okazji warto dodać, że Kolbud uruchomił właśnie nową strona www w całości poświęconą PVC, czyli jednemu z najczęściej wykorzystywanych tworzyw sztucznych na świecie: www.swiatpvc.pl
#bramy_szybkobiezne, #bramy, #przemysl, #kolbud, #atex

Zainteresowany? Poproś o ofertę!SOLIDBOX –  żaluzje fasadowe w wersji podtynkowej

SOLIDBOX – żaluzje fasadowe w wersji podtynkowej

W ofercie firmy Anwis pojawił się niedawno nowy...

Zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości przy zastosowaniu wysokich okien

Zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości przy zastosowaniu wysokich okien

Od połowy 2020 roku istnieje możliwość wyposażenia...

Osłoń swój biznes przed kryzysem

Osłoń swój biznes przed kryzysem

W obliczu obecnych restrykcji prawnych oraz zdecydowanie...

Zdalna konfiguracja i diagnostyka – Somfy ułatwia pracę instalatorów

Zdalna konfiguracja i diagnostyka – Somfy ułatwia pracę instalatorów

Po wprowadzeniu szkoleń technicznych w wersji on-line,...

Jak osłonić okna na poddaszu?

Jak osłonić okna na poddaszu?

Osłonięcie okien połaciowych dla wielu właścicieli...» Więcej na subportalu osłony, bramy
ii