Sposoby na upały – jak ochłodzić pomieszczenie?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Dzięki roletom możemy swobodnie sterować ilością wpadającego światła.

fot. Marcin Olbrycht - Olmark

Dzięki roletom możemy swobodnie sterować ilością wpadającego światła.


Jeśli celem stosowania rolet ma być ochrona przed słońcem, to najlepiej wybrać modele z tkaninami podbitymi aluminium lub gumowane.

fot. Marcin Olbrycht - Olmark

Jeśli celem stosowania rolet ma być ochrona przed słońcem, to najlepiej wybrać modele z tkaninami podbitymi aluminium lub gumowane.

Gdy nadchodzi lato, a wraz z nim upalne dni, mieszkańcy domów i bloków mieszkalnych szukają sposobów na to, by ochłodzić przestrzeń, w której żyją na co dzień. Poza klimatyzacją, która jest skuteczna, lecz droga, istnieje kilka innych, skutecznych metod, aby ochronić pomieszczenia przed nagrzaniem.


» Okno otwarte tylko w nocy

Okna otwierajmy wraz z nadejściem wieczoru i zamykajmy je rano, dopóki powietrze jest jeszcze dość rześkie. Jeśli pozostawimy okno otwarte podczas upalnego dnia, to gorące powietrze dostanie się do mieszkania. Pamiętajmy o tym szczególnie w trakcie tygodnia, tak by po pracy nie wracać do dusznej przestrzeni. Gdy słońce zajdzie, okna mogą pozostać otwarte na oścież.

» Przenośna klimatyzacja i przepływ powietrza

Niewielkie wiatraki elektryczne lub też wentylatory są przez nas popularnie stosowane w trakcie upałów, jednak nie obniżają one temperatury powietrza, a jedynie dają chwilowe uczucie ochłodzenia. Wiatraki pobierają dużo energii, a mocny strumień wiatru może spowodować przewianie ucha, głowy czy szyi, a w konsekwencji doprowadzić do przeziębienia. Z tego względu używajmy ich tylko w sposób doraźny. Dla wzmocnienia wrażenia chłodu warto umieścić przed wiatrakiem pucharek z kostkami lodu lub zimną wodą. Takie rozwiązanie nie daje jednak długotrwałego efektu.

» Wilgotne powietrze

Możemy sami nawilżyć powietrze na przykład podczas robienia prania. Wystarczy rozwiesić mokre ubrania na drzwiach w domu, tak by parująca woda wprowadziła do wnętrz nieco wilgoci. Za takie okłady mogą równie dobrze posłużyć ręczniki zamoczone w zimnej wodzie. Alternatywą jest zakup nawilżacza powietrza – takie urządzenie kosztuje od dwustu złotych wzwyż.

» Oszczędzanie energii

Wszystkie z urządzeń pobierających prąd emitują ciepło. Codziennie latem, przed wyjściem do pracy, warto odłączyć od gniazdka telewizor i komputer, a w trakcie weekendów ograniczyć ich użycie. Dobrym pomysłem będzie również używanie energooszczędnych żarówek.

» Rolety – sprawdzony sposób na upalne dni

Jak wspomniano na początku, podczas gorących dni należy za wszelką cenę unikać otwartych okien. Tak samo należy chronić szyby przed nagrzewaniem się, dlatego uniwersalnym i skutecznym sposobem chroniącym przed upałami są żaluzje aluminiowe lub typowe rolety z tkaniną podgumowaną. Dzięki nim możemy swobodnie sterować ilością wpadającego światła w zależności od tego, czy chcemy by do pomieszczenia wpadało go mniej lub więcej. Zakres ich działania jest naprawdę szeroki, zaczynając od maksymalnego rozjaśnienia po całkowite zaciemnienie pomieszczeń. 

Jeśli celem stosowania rolet ma być ochrona przed słońcem, to najlepiej wybrać modele z tkaninami podbitymi aluminium lub gumowane w kolorze srebrzystym, które odbijają światło. Pewnym zabezpieczeniem przed ciepłem są także specjalne rolety zaciemniające – wykonane z poliestru i dodatkowo impregnowane, bardzo dobrze chronią domowników przed działaniem promieni słonecznych. Rolety posłużą nam przez lata, a dla jeszcze lepszej ochrony przed słońcem można je swobodnie dopasować do wymiarów okna. 

• Ważne: powyższe rolety wewnętrzne zwiększają poczucie komfortu – działają niczym parasol chroniący przed bezpośrednimi uderzeniami ciepła. Warto jednak pamiętać, że rolety te ni obniżają wydatnie temperatury wnętrza, gdyż ciepło, które przedostaje się przez szybę, nie może przez tę samą szybę zostać odesłane ponownie na zewnątrz.

Marcin Olbrycht – Olmark
tel: 603 404 650

Tekst promocyjny 
#oslony_okienne, #rolety_okienne, #rolety_wewnetrzne, #oslony_przeciwsloneczne

Zainteresowany? Poproś o ofertę!