| Wyświetleń:1719

O osłonach okiennych historycznie

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Osłony okienne to obecnie bardzo popularne produkty, mające na celu podwyższenie poziomu naszego komfortu i zapewnienie nam prywatności. Mało kto jednak zastanawia się na tym, skąd się właściwie wzięły, jaka jest ich historia...?

Zacznijmy zatem od samego początku… Żaluzje uznaje się za najstarszą metodę zasłaniania i zaciemniania okien. Nie pojawiły się one od razu wraz z narodzinami okien, częściowo być może dlatego, że pierwsze znane okna powstały w czasach starożytnych i były tylko prostymi szczelinami w grubych murowanych ścianach, mającymi na celu wpuszczać świeże powietrze i światło, a także umożliwiać mieszkańcom dostrzeżenie zbliżających się wrogów.

Niemniej jednak datuje się, że pierwsze osłony pojawiły się już właśnie w czasach starożytnych, w Egipcie oraz niezależnie w Japonii. W grobowcach egipskich znaleziono pewne ozdoby przedstawiające coś w rodzaju osłony, którą można było opuszczać lub podnosić za pomocą drążków bambusowych lub innych. Wykonane były z powiązanej ze sobą trzciny. Te japońskie wykonane były w podobny sposób, ale z bambusa.

Nie wiadomo jak dalej potoczyły się losy tego wynalazku. Wiadomo jednak, że kupcy weneccy sprowadzali żaluzje z Persji, następnie wyzwoleni niewolnicy weneccy, osiedlając się głównie w kraju Franków, przenieśli je w te rejony, skąd łatwo rozprzestrzeniły się na całą Europę, a nawet Azję i Amerykę. We Francji na żaluzje potocznie mówi się „Les Persienes", natomiast w pozostałych krajach używa się nazwy żaluzja wenecka.

Kolejne wzmianki pojawiły się dopiero około 200 lat temu. W dniu 14. kwietnia 1812 roku stolarz Cochot z Paryża otrzymał patent na wynalazek żaluzji. W 1854 roku powstała pierwsza niemiecka fabryka żaluzji – firma Heinricha Freese. Produkowano w niej żaluzje złożone z deseczek. Żaluzje w dawnych czasach musiałby być nie tylko funkcjonalne, ale również wpasowywać się w design danej epoki. Producenci żaluzji, aby podnieść swoją renomę, publikowali w swoich katalogach listy referencyjne, które niewątpliwie miały zachęcić do zakupu w danej firmie nie tylko arystokrację, ale także zwykłych obywateli. Wiele elementów składowych trzeba było wykonywać w tamtych czasach ręcznie, niemniej jednak zaczynano korzystać również z usług poddostawców. I tak na przykład firma Ernst-Selve, założona w 1866 roku, była dostawcą płytek stalowych i łańcuszków do produkcji żaluzji.

Jeśli chodzi o zastosowanie żaluzji na duża skalę, to pierwszym budynkiem, gdzie miało to miejsce, był kościół pod wezwaniem św. Piotra w Filadelfii. Był to rok 1761. Za pierwszą dużą realizację z prawdziwego zdarzenia uznaje się montaż żaluzji na 102 piętrach w Empire State Building w Nowym Jorku. Od czasu ekspansji żaluzji wiele się zmieniło, zarówno w kwestii podejścia do ich budowy, jak i materiałów używanych do ich wytwarzania. Pod koniec lat 40-tych XX wieku produkowano je już z lakierowanych na kolorowo lameli aluminiowych – firmy Faber i Hunter Douglas miały znaczący udział w ich upowszechnieniu w Europie.

Pisząc o żaluzjach, nie można nie wspomnieć o roletach. Zakłada się, że one również mają swój początek w czasach starożytnych. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku żaluzji, pierwsze zasłony przypominające i spełniające funkcje dzisiejszych rolet zostały znalezione w starożytnych grobowcach. Przypuszcza się, że rolety zaczęły pojawiać się w domach już w XVII wieku w Holandii – trudno to jednak jednoznacznie zweryfikować. Udokumentowany przypadek wykorzystania rolet znajdujemy w spisie inwentarza zamku w Kopenhadze z roku 1669. Rolety te były poruszane za pomocą sznurków, przekierowywanych przez koła pasowe. W holenderskich, francuskich oraz angielskich oknach rolety zaczęły pojawia się regularnie w wieku XVIII. Podobnie rzecz się miała w Ameryce, gdy około lat 80-tych osiemnastego wieku zaczęły pojawiać się zarówno w domach, jak i budynkach użyteczności publicznej. Były one wykonane z półprzezroczystego materiału, niekiedy papieru, a wzory na nich były widoczne zarówno z wewnątrz, jak i zewnątrz budynku. 

W 1870 roku wydano patent na mechanizm sprężynowy, który mógł samodzielnie przesuwać zasłonę do góry i na dół. Kilka lat później, w 1874 Chresten Faber zaczął sprzedawać ręcznie robione rolety z krochmalonej tkaniny bawełnianej zdobionej malunkami. Niecałe 25 lat później Amerykanin niemieckiego pochodzenia wynalazł zwijacz. Przełomowym czasem dla rozwoju rolet był rok 1905, kiedy to zbudowano pierwszą fabrykę. W latach 20-tych XX wieku w Niemczech rozpowszechniła się tzw. roleta sprężynowa, która dzięki swej prostej konstrukcji była wykorzystywana do najróżniejszych celów.

O aspekcie estetycznym rolety decyduje przede wszystkim materiał, który zasłania okno, dlatego poświecimy mu dłuższą chwilę. Pasma materiału wykonywane były początkowo np. z satynowanego papieru liniowego, z kliszy filmowej (przezroczyste i pomarańczowe), a także – w okresie powojennym – z płacht przeciwgazowych i mało przyjaznych dla środowiska tkanin bawełnianych produkowanych przy użyciu związków azotu. Rolety z folii plastikowej były wyjątkowo łatwe do czyszczenia. Pierwotnie materiał przymocowywano na wałku drewnianym, a boczne koło pasowe prowadziło obsługujący mechanizm sznurek. Roleta opuszczała się pod własnym ciężarem. Dalszym etapem w rozwoju był mechanizm sprężynowy. Roletę można było od teraz stopować blokadami, regulowanymi siłą odśrodkową. Pod koniec lat 70-tych, jako alternatywę, wprowadzono obsługę za pomocą bocznego łańcuszka koralikowego, który dziś dalece wyparł roletę sprężynową.

Bardzo ciekawy jest fakt, że na przestrzeni wieków, żaluzje i rolety nie zmieniły drastycznie swej konstrukcji i funkcjonalności, a zainteresowanie tym produktem stale rośnie...

Źródła informacji: 
https://www.hausershade.com/a-brief-history-on-the-origins-of-window-roller-shades/
https://blackout.pl/Zaslanianie-i-Ochrona-Przed-Sloncem/Rozdzial-1/Roleta
https://rolety777.pl/galeria-historia-rolet.php
https://multirolety.pl/historia_rolet
https://blogstopsun.pl/2013/01/historia-zluzji-okiennych

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!KRISPOL angażuje się w projekt House of Hope Szymona Hołowni

KRISPOL angażuje się w projekt House of Hope Szymona Hołowni

KRISPOL uruchomił nowy projekt CSR. Pomoc otrzymają...

Nowa aplikacja do ofertowania rolet od FART PRODUKT

Nowa aplikacja do ofertowania rolet od FART PRODUKT

FART PRODUKT wdrożył dla swoich klientów hurtowych...

Screen Hema a widok za oknem

Screen Hema a widok za oknem

Możliwość ochrony wnętrza przed wysoką temperaturą...

Nowy, lepszy napęd do rolet wewnętrznych Rollbox 2

Nowy, lepszy napęd do rolet wewnętrznych Rollbox 2

Fani automatyzacji będą mile zaskoczeni, gdyż Sukces...

Żaluzje fasadowe – niezbędna ochrona domu, zwłaszcza w chłodne dni

Żaluzje fasadowe – niezbędna ochrona domu, zwłaszcza w chłodne dni

Chociaż żaluzje fasadowe są często utożsamiane z...» Więcej na subportalu osłony, bramy