| Wyświetleń:2055

O osłonach okiennych historycznie

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Osłony okienne to obecnie bardzo popularne produkty, mające na celu podwyższenie poziomu naszego komfortu i zapewnienie nam prywatności. Mało kto jednak zastanawia się na tym, skąd się właściwie wzięły, jaka jest ich historia...?

Zacznijmy zatem od samego początku… Żaluzje uznaje się za najstarszą metodę zasłaniania i zaciemniania okien. Nie pojawiły się one od razu wraz z narodzinami okien, częściowo być może dlatego, że pierwsze znane okna powstały w czasach starożytnych i były tylko prostymi szczelinami w grubych murowanych ścianach, mającymi na celu wpuszczać świeże powietrze i światło, a także umożliwiać mieszkańcom dostrzeżenie zbliżających się wrogów.

Niemniej jednak datuje się, że pierwsze osłony pojawiły się już właśnie w czasach starożytnych, w Egipcie oraz niezależnie w Japonii. W grobowcach egipskich znaleziono pewne ozdoby przedstawiające coś w rodzaju osłony, którą można było opuszczać lub podnosić za pomocą drążków bambusowych lub innych. Wykonane były z powiązanej ze sobą trzciny. Te japońskie wykonane były w podobny sposób, ale z bambusa.

Nie wiadomo jak dalej potoczyły się losy tego wynalazku. Wiadomo jednak, że kupcy weneccy sprowadzali żaluzje z Persji, następnie wyzwoleni niewolnicy weneccy, osiedlając się głównie w kraju Franków, przenieśli je w te rejony, skąd łatwo rozprzestrzeniły się na całą Europę, a nawet Azję i Amerykę. We Francji na żaluzje potocznie mówi się „Les Persienes", natomiast w pozostałych krajach używa się nazwy żaluzja wenecka.

Kolejne wzmianki pojawiły się dopiero około 200 lat temu. W dniu 14. kwietnia 1812 roku stolarz Cochot z Paryża otrzymał patent na wynalazek żaluzji. W 1854 roku powstała pierwsza niemiecka fabryka żaluzji – firma Heinricha Freese. Produkowano w niej żaluzje złożone z deseczek. Żaluzje w dawnych czasach musiałby być nie tylko funkcjonalne, ale również wpasowywać się w design danej epoki. Producenci żaluzji, aby podnieść swoją renomę, publikowali w swoich katalogach listy referencyjne, które niewątpliwie miały zachęcić do zakupu w danej firmie nie tylko arystokrację, ale także zwykłych obywateli. Wiele elementów składowych trzeba było wykonywać w tamtych czasach ręcznie, niemniej jednak zaczynano korzystać również z usług poddostawców. I tak na przykład firma Ernst-Selve, założona w 1866 roku, była dostawcą płytek stalowych i łańcuszków do produkcji żaluzji.

Jeśli chodzi o zastosowanie żaluzji na duża skalę, to pierwszym budynkiem, gdzie miało to miejsce, był kościół pod wezwaniem św. Piotra w Filadelfii. Był to rok 1761. Za pierwszą dużą realizację z prawdziwego zdarzenia uznaje się montaż żaluzji na 102 piętrach w Empire State Building w Nowym Jorku. Od czasu ekspansji żaluzji wiele się zmieniło, zarówno w kwestii podejścia do ich budowy, jak i materiałów używanych do ich wytwarzania. Pod koniec lat 40-tych XX wieku produkowano je już z lakierowanych na kolorowo lameli aluminiowych – firmy Faber i Hunter Douglas miały znaczący udział w ich upowszechnieniu w Europie.

Pisząc o żaluzjach, nie można nie wspomnieć o roletach. Zakłada się, że one również mają swój początek w czasach starożytnych. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku żaluzji, pierwsze zasłony przypominające i spełniające funkcje dzisiejszych rolet zostały znalezione w starożytnych grobowcach. Przypuszcza się, że rolety zaczęły pojawiać się w domach już w XVII wieku w Holandii – trudno to jednak jednoznacznie zweryfikować. Udokumentowany przypadek wykorzystania rolet znajdujemy w spisie inwentarza zamku w Kopenhadze z roku 1669. Rolety te były poruszane za pomocą sznurków, przekierowywanych przez koła pasowe. W holenderskich, francuskich oraz angielskich oknach rolety zaczęły pojawia się regularnie w wieku XVIII. Podobnie rzecz się miała w Ameryce, gdy około lat 80-tych osiemnastego wieku zaczęły pojawiać się zarówno w domach, jak i budynkach użyteczności publicznej. Były one wykonane z półprzezroczystego materiału, niekiedy papieru, a wzory na nich były widoczne zarówno z wewnątrz, jak i zewnątrz budynku. 

W 1870 roku wydano patent na mechanizm sprężynowy, który mógł samodzielnie przesuwać zasłonę do góry i na dół. Kilka lat później, w 1874 Chresten Faber zaczął sprzedawać ręcznie robione rolety z krochmalonej tkaniny bawełnianej zdobionej malunkami. Niecałe 25 lat później Amerykanin niemieckiego pochodzenia wynalazł zwijacz. Przełomowym czasem dla rozwoju rolet był rok 1905, kiedy to zbudowano pierwszą fabrykę. W latach 20-tych XX wieku w Niemczech rozpowszechniła się tzw. roleta sprężynowa, która dzięki swej prostej konstrukcji była wykorzystywana do najróżniejszych celów.

O aspekcie estetycznym rolety decyduje przede wszystkim materiał, który zasłania okno, dlatego poświecimy mu dłuższą chwilę. Pasma materiału wykonywane były początkowo np. z satynowanego papieru liniowego, z kliszy filmowej (przezroczyste i pomarańczowe), a także – w okresie powojennym – z płacht przeciwgazowych i mało przyjaznych dla środowiska tkanin bawełnianych produkowanych przy użyciu związków azotu. Rolety z folii plastikowej były wyjątkowo łatwe do czyszczenia. Pierwotnie materiał przymocowywano na wałku drewnianym, a boczne koło pasowe prowadziło obsługujący mechanizm sznurek. Roleta opuszczała się pod własnym ciężarem. Dalszym etapem w rozwoju był mechanizm sprężynowy. Roletę można było od teraz stopować blokadami, regulowanymi siłą odśrodkową. Pod koniec lat 70-tych, jako alternatywę, wprowadzono obsługę za pomocą bocznego łańcuszka koralikowego, który dziś dalece wyparł roletę sprężynową.

Bardzo ciekawy jest fakt, że na przestrzeni wieków, żaluzje i rolety nie zmieniły drastycznie swej konstrukcji i funkcjonalności, a zainteresowanie tym produktem stale rośnie...

Źródła informacji: 
https://www.hausershade.com/a-brief-history-on-the-origins-of-window-roller-shades/
https://blackout.pl/Zaslanianie-i-Ochrona-Przed-Sloncem/Rozdzial-1/Roleta
https://rolety777.pl/galeria-historia-rolet.php
https://multirolety.pl/historia_rolet
https://blogstopsun.pl/2013/01/historia-zluzji-okiennych

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Wyniki głosowania na Najlepszy Bieg w historii Nice 1 Ligi Żużlowej

Wyniki głosowania na Najlepszy Bieg w historii Nice 1 Ligi Żużlowej

Wyścig Hansa Andersena z 2017 roku otrzymał najwięcej...

Nice otwiera drzwi do Inteligentnego Domu FIBARO

Nice otwiera drzwi do Inteligentnego Domu FIBARO

Gdy w sierpniu 2018 Nice i FIBARO połączyły siły,...

Walcząc z upałami, czyli jak zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczeń latem

Walcząc z upałami, czyli jak zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczeń latem

Coraz częściej spotykanym problemem w okresie letnim...

Okna przesuwne a montaż rolet

Okna przesuwne a montaż rolet

EKO-OKNA prezentują rozwiązania, które pozwolą nam na...

Wybieramy podtynkowe systemy roletowe

Wybieramy podtynkowe systemy roletowe

Inwestycja w ich zakup zwraca się w niższych rachunkach...» Więcej na subportalu osłony, bramy