Klimat wnętrza Rolety - handlowe szlaki

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Klimat wnętrza Rolety - handlowe szlaki

O kanałach dystrybucji rolet, o tym, gdzie się one najlepiej sprzedają, oraz o przyszłości handlu roletami z przedstawicielami branży rozmawia Izabella Modlińska.


Reklama

Katarzyna Caban, kierownik działu sprzedaży firmy Albedum

Istniej różne rodzaje rolet wewnętrznych. Mamy m.in. rolety tekstylne wolno wiszące, rolety w kasetach z prowadnicami, rolety do okien dachowych oraz cieszące się coraz większą popularnością rolety z napędem typu mini. W naszej ofercie istotne miejsce zajmuj również rolety o wymiarach standardowych. To właśnie rodzaj rolet jest głównym wyznacznikiem wyboru kanału dystrybucji - a mogą to być zarówno centra budowlane, firmy usługowe, firmy zajmujące się sprzedaż okien, jak i hipermarkety oraz sklepy oferujące asortyment związany z dekoracją okien, bo przede wszystkim tak funkcję spełniaj produkowane przez nas rolety.

W zasadzie rolety sprzedaj się dobrze wszędzie tam, gdzie handlowcom na tym zależy. Hipermarkety i sklepy z wyposażeniem wnętrz sprzedaj głównie rolety o wymiarach standardowych. Małe sklepy również świetnie radzą sobie ze sprzedażą rolet. Bardziej wymagający klienci, którzy często szukają porady, jaką tkaninę wybrać, aby skomponować harmonijne wnętrze, na taką pomoc mogą liczyć właśnie w mniejszych punktach handlowych i usługowych. Jeśli jeszcze dodatkowo oferują one pomiary i montaż, świetnie sprzedawać się tam będą rolety o wymiarach dopasowanych do potrzeb klienta. Trzeba jednak przyznać, że w sprzedaży systemów montowanych bezpośrednio na oknach brylują firmy usługowe oraz firmy z branży okiennej.

Jak będzie wyglądać przyszłość? Liczymy na to, że rolety nie stracą na atrakcyjności. Przy wciąż znacznym zapotrzebowaniu na nowe okna również popyt na rolety winien utrzymać się na wysokim poziomie. Poza tym liczymy na to, że wytępienie Polski do Unii Europejskiej ułatwi nam wejście na rynki zachodnie z wyrobem gotowym. Z kolei kierując się ku rynkom wschodnim już teraz mamy zwiastuny chłonnego rynku Litwy, Łotwy czy Estonii.

Paweł Matuszkiewicz, kierownik działu handlowego firmy Franc Gardiner

Ofertę rolet występującą na rynku należy rozbić na dwa główne segmenty - rolety standardowe i rolety na miarę. Firma Franc Gardiner skupia się na ofercie rolet standardowych.

W naszym przypadku głównymi kanałami dystrybucji były początkowo duże organizacje handlowe, sieci DIY etc. Dynamiczny rozwój rynku rolet w Polsce, jaki nastąpił w ostatnich trzech latach, udowodnił jednak, że nie tylko wcześniej wspomniane sieci handlowe z sukcesem sprzedają ten artykuł. Coraz częściej to właśnie handel detaliczny (butiki, sklepy z wyposażeniem wnętrz) notuje sprzedaż porównywalna z tą największych graczy na rynku. W zasadzie postawić można tezę, że roleta dobrze odbierana jest wszędzie tam, gdzie są sprzedawane artykuły wyposażenia domu, artykuły dekoracyjne, meble, artykuły żelazne i stolarka okienna.

Z doświadczeń naszej firmy wynika, że najlepszymi kanałami dystrybucji są jednak te punkty sprzedaży, które prezentują ofertę rolet w korelacji z innymi artykułami wyposażenia wnętrz. Trzeba podkreślić jednak, że nie tylko to decyduje o sukcesie sprzedaży rolet. Bardzo ważny jest regionalizm gustów konsumentów. Można wyróżnić kilka obszarów w naszym kraju, w których sprzedaż, niezależnie od kanału dystrybucji, jest większa od średniej krajowej.

Jeśli chodzi o przyszłość handlu roletami, to z pewnością w najbliższych latach czeka nas okres transformacji struktury rynku, spowodowany globalnymi trendami. Myślę, że rozwinie się to w kierunku daleko idącej specjalizacji handlu, ważną rolę odgrywać będzie również sprzedaż rolet poprzez sieci dyskontowe. Roleta, dzięki przynależności do wielu branż, może jeszcze długo być produktem bardzo popularnym. Już pojawiają się poszukiwania nowych dróg sprzedaży, np. Internet czy domy wysyłkowe. To jednak jeszcze długo nie zastąpi nam tradycyjnego handlu.

Konrad Kunicki, dyrektor firmy Tasta 

Mówiąc o dystrybucji rolet należy podzielić je na wyroby typowe (standardowe) i wyroby produkowane na konkretny wymiar, ponieważ rzadko sprzedawane są one za pośrednictwem tych samych kanałów dystrybucji.

Hipermarkety, markety budowlane czy inne sklepy samoobsługowe, nie oferujące dodatkowych usług serwisu (doradztwo, pomiar, montaż), czy też z bardzo ograniczoną obsługą klienta, to podstawowy kanał dystrybucji dla wyrobów typowych, kupowanych "z półki", które klient dopasowuje, jeżeli jest to konieczne, we własnym zakresie. Są to wyroby najtańsze, produkowane seryjnie z najtańszych komponentów i tkanin. Klient decydując się na zakup takiego wyrobu rezygnuje z fachowego doradztwa i usługi pomiaru, możliwości wyboru systemu itd.

Wyroby produkowane na wymiar sprzedawane są poprzez specjalistyczne firmy, które oferują klientowi poza samym wyrobem rozbudowany serwis w swoich siedzibach lub na miejscu u klienta - od fachowego doradztwa, poprzez pomiar, skończywszy na montażu i serwisie gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Najczęściej są to firmy oferujące pokrewny asortyment - stolarkę otworową, firany, zasłony i karnisze czy ogólnie wyposażenie wnętrz.

W przypadku handlu roletami kupowanymi z dodatkowym serwisem, w przyszłości nie dostrzegam żadnych rewolucyjnych zmian. W zakresie zaś rolet typowych z pewnością rozwijać się będzie handel elektroniczny.

Ochrona przed słońcem jeszcze nigdy nie przybierała tak dekoracyjnych i zaawansowanych technologicznie form. Targi Heimtextil zaprezentowały przebogatą paletę rolet, żaluzji, zasłon i stor.


Po raz pierwszy frankfurckie targi przeznaczyły dla tej branży osobny sektor w hali 6.1 - "sun&shadow". Wśród wystawionych produktów zdecydowany prym wiodły rolety. Od strony technologicznej najbardziej pożądane właściwości rolet to dodatkowa ochrona przed zanieczyszczeniami oraz wzmocniona zdolność odbijania promieni słonecznych. Kolorystycznie najbardziej trendy są teraz łagodne kolory natury: złamane biele, tonacje szare, pastele oraz zieleń. Owa naturalność odnosi się nie tylko do kwestii kolorów, ale także materiałów: coraz większe zastosowanie mają drewno, rafia i bambus.

Niejako dla równowagi barwnej w oknach zaczynają pojawiać się też intensywne akcenty: czerwień, róż, turkus czy pomarańcz w ramach ogólnomodowej tendencji powrotu do lat 70.

Najistotniejszym hasłem w dekoracji okna jest obecnie indywidualizm.


Możliwości cyfrowego pokrywania rolet czy żaluzji nadrukami pozwala w nieograniczony sposób kreować klimat wnętrza. Firma Teba pokazała, że w oknie nie muszą wisieć smętne i monotonne przesłony, ale np. rolety z nadrukami typograficznymi czy choćby fotografią ukochanej osoby. Skromność natomiast obowiązuje w dziedzinie sztang zasłonowych: ascetyczne, minimalistyczne i koniecznie wykonane z aluminium.

 
Z nowinek technicznych na uwagę zasługują rolety firmy Bamberger Kaliko. Wykonane są z materiału, który w dużej mierze pochłania nieprzyjemne zapachy, dym tytoniowy i inne szkodliwe substancje. Firma Silenta z kolei wprowadziła nowatorską technikę spuszczania rolet - za pomocą jednego pociągnięcia za sznurek. Zupełnie bez sznurków natomiast obywają się rolety Döllemanna - odsłaniają się za pomocą pokrętła przy oknie. Nowością firmy Ernst Diekgraefe są magnetyczne sztangi witrynowe "MaHA", których instalacja nie wymaga wiercenia dziur w ścianach i montowania kołków. Metalowe haki, do których dołączane są sztangi są obrotowe, dzięki czemu można je montować także w oknach skośnych lub o wykroju łukowym.

 
Źródło: Kwartalnik Tekstylia w domu.

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Tasta Systemy Osłonowe Sp. z o.o.

54-055 Wrocław
ul. Braniborska 14
tel.: 071 359 26 63
tel.: 609 625 883
Fax: 071 359 26 61
e-mail: salon@tasta.pl
http://www.tasta.pl
https://www.facebook.com/tastasystemyoslonowe/Nowa stolarka otworowa – fanaberia czy wymóg termomodernizacji?

Nowa stolarka otworowa – fanaberia czy wymóg termomodernizacji?

Wymiana elementów stolarki otworowej to nieodzowna...

Bramy Novosprint Duo dla zmniejszenie ryzyka wypadku w firmie

Bramy Novosprint Duo dla zmniejszenie ryzyka wypadku w firmie

Novosprint Duo to rozwiązanie dedykowane tym branżom...

Bezpieczeństwo pracy w stacjach przeładunkowych

Bezpieczeństwo pracy w stacjach przeładunkowych

Rampy i doki przeładunkowe to najważniejsze ogniwo w...

Coraz cieplejsze bramy w ofercie BramTECH

Coraz cieplejsze bramy w ofercie BramTECH

Wyróżnik nowego produktu stanowią solidne panele...» Więcej na subportalu osłony, bramy