Rolety zewnętrzne ochroną przed złodziejem

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Wakacje już tuż, tuż. Wyjazdy na wczasy, weekendowe wypady nad wodę, w góry – rodzi się obawa i myśl w jaki sposób ochronić dom przed intruzami. Firma ochroniarska, stróżujący pies... A może antywłamaniowe rolety? Nie domagają się głaskania ani miesięcznego abonamentu – wystarczy zamontować je raz, a starczą na wiele lat.

W krajach Europy Zachodniej rolety antywłamaniowe w oknach są standardem. W Niemczech wszystkie nowo budowane domy posiadają miejsce na montaż rolety, a nawet stanowią integralną część planu architektonicznego budynku. Wynika to z praktyczności rolet, jak również z dbałości o środowisko naturalne przez naszych zachodnich sąsiadów – mówi Rafał Wolny z  FAAC Polska, producenta automatyki do bram, wjazdów i rolet.

Oprócz funkcji zabezpieczającej, rolety zewnętrzne chronią dom przed utratą ciepła w zimie, wygłuszają dźwięki dochodzące z zewnątrz, dają przyjemny cień w letnie, słoneczne popołudnia.

Przy zakupie rolet warto dowiedzieć się, gdzie można je zamontować, w jaki sposób oraz czy wymagają one dużo wysiłku przy obsłudze.

Najprościej jest zaplanować montaż rolet w chwili projektowania budynku. Wówczas instalacja przebiega równolegle z budową domu i cały mechanizm rolety montuje się podtynkowo. – W Polsce rolety dopiero teraz przeżywają swój rozkwit, dlatego znalazła się także możliwość montażu rolet w gotowych, zasiedlonych i wykończonych domach mówi Rafał Wolny z FAAC Polska.

Tak zwany montaż adaptacyjny rolet w wykończonych domach polega na tym, że roletę w aluminiowej kasecie wraz z prowadnicami instaluje się na elewacji budynku, bądź w górnej krawędzi okna. Przy drugim wariancie zasłonięte zostaje kilkanaście centymetrów okna, dlatego można wykorzystywać do tego wyłącznie duże tafle okienne.

Roleta składa się ze skrzynki, w której chowa się pancerz zbudowany z profili. Są one połączone na krawędziach zaczepami nawijanymi na wał schowany w kasecie. Pancerz rolety przesuwa się wzdłuż otworu okiennego po prowadnicach. Nawijanie płaszcza rolety na wał może się odbywać ręcznie za pomocą linki, paska lub korby, oraz mechanicznie z użyciem silnika elektrycznego. – Automatyczne podnoszenie rolet jest najwygodniejsze i najbardziej komfortowe, nie wymaga bowiem użycia siły, co szczególnie przy roletach, których powierzchnia ma 3m² lub więcej, jest ciężką pracą mówi Rafał Wolny.

Napęd elektryczny jest jednak wyposażeniem dodatkowym i wymaga niewielkich przeróbek w  domach, ponieważ trzeba odpowiednio rozprowadzić instalację elektryczną. – Sterowanie przewodowe to najprostszy sposób automatyzacji rolet, jednak wyłącznie w domach niewykończonych, gdyż konieczne jest przeprowadzenie kabla od przełącznika znajdującego się na ścianie do silnika tubowego w rolecie, dlatego klienci chętniej decydują się na sterowanie radiowe, gdyż montaż  nie wymaga wielu przeróbek. Wystarczy doprowadzić zasilanie do każdej rolety z gniazdka lub najbliższej puszki elektrycznej. Za sterowanie roletą odpowiada wówczas pilot, który wysyła komendę sygnałem radiowym do odbiornika zintegrowanego z silnikiem rolety mówi ekspert firmy FAAC Rafał Wolny.

W serii napędów T-Mode firmy FAAC dostępne jest sterowanie roletami przy użyciu wiatromierza, co może uchronić nasze domy przed niepożądanymi skutkami nagłych burz i nawałnic. Urządzenie to opuszcza automatycznie rolety po przekroczeniu przez wiatr pewnej granicznej prędkości, którą możemy zaprogramować. Najnowocześniejsze sterowniki mierzą także temperaturę wewnątrz i na zewnątrz domu, nasłonecznienie, a także opady i odpowiednio do prognoz zasłaniają lub odsłaniają okno. Co ważne, zwłaszcza w okresie letnich wyjazdów, w napędach do rolet można również ustawić tzw. funkcję urlopową, kiedy podczas naszej nieobecności rolety podnoszą się na dzień i opuszczają po zmierzchu. Jest to komfort dla roślin domowym, dodatkowo sprawia się wrażenie naszej obecności, odstraszając tym samym złodziei.

red. Marta Chrisidu, oknonet.pl
na podstwie materiałów od Red Pen


Reklama
#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Jak ograniczyć naturalne zjawisko gofrowania (falowania) tkaniny osłonowej? Część 1.

Jak ograniczyć naturalne zjawisko gofrowania (falowania) tkaniny osłonowej? Część 1.

Rozpoczynamy cykl artykułów, które pomogą każdemu...

Jak ograniczyć naturalne zjawisko gofrowania (falowania) tkaniny osłonowej? Zapowiedź.

Jak ograniczyć naturalne zjawisko gofrowania (falowania) tkaniny osłonowej? Zapowiedź.

Rozpoczynamy cykl artykułów: Jak ograniczyć naturalne...

Somfy z nagrodą World Building Innovation Award na targach BATIMAT

Somfy z nagrodą World Building Innovation Award na targach BATIMAT

W podparyskim Parc des Expositions de Villepinte odbyły...

Dni Otwartych Markiz 2020

Dni Otwartych Markiz 2020

Ruszyły przygotowania do akcji Dni Otwartych Markiz...

KRISHOME – tu się kupuje komplet stolarki

KRISHOME – tu się kupuje komplet stolarki

Koncepcja sprzedaży kompletu stolarki w spójnej sieci...» Więcej na subportalu osłony, bramy