| Wyświetleń:8818

Ocieplenie skrzynki roletowej kluczowe dla izolacji całego pakietu

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

W przypadku rolet zewnętrznych naokiennych (nasadkowych) bardzo ważną sprawą jest ocieplenie skrzynki służące minimalizacji strat ciepła w tym systemie.

Ma to niebagatelne znaczenie dla użytkowników, ponieważ coraz więcej klientów dobiera okna o najniższym współczynniku Uw (pośredni Uf i Ug). Zastosowanie rolet słabo izolowanych niweczy oczekiwania na dobrą izolacyjność całego zestawu okno-roleta. Jakie są najczęstsze wady i niedoskonałości rolet zewnętrznych oraz na co zwracać uwagę, by nie żałować wydanych na nie pieniędzy? Posłuchajmy specjalisty w tej dziedzinie – Adama Dziendziela z firmy Schweiker.

Spoglądając na rysunki i zdjęcia zamieszczone na materiałach reklamowych i stronach internetowych wielu producentów rolet, można zauważyć znaczne niedoskonałości w ociepleniu skrzynki. Najczęstszym „grzechem” podyktowanym m.in. względami oszczędnościowymi (niższa cena dla klienta) jest zastosowanie ocieplenia typu spieniony polistyren lub styropian tylko na ściance pionowej od strony mieszkania.

Ocieplenie to nie zachodzi bezpośrednio na ramę okienną, ponieważ dolna pokrywa (klapa rewizyjna) nie jest docieplona na całej szerokości. W efekcie – w przypadku stosowania standardowych profilów okiennych – powstaje luka nawet do 2-3 cm, pozostająca bez ocieplenia. Klienci szukający tańszego produktu z reguły nie zdają sobie sprawy z tego faktu, przekonując się dopiero o niedoskonałościach zakupionych rolet dopiero w trakcie użytkowania.

Jak to się ma do przedstawianych certyfikatów na izolacyjność termiczną?

Istnieje jeszcze jeden mankament takiego „oszczędnego” ocieplenia. Ten system jest tak zaprojektowany, aby była możliwość zatynkowania skrzynki od zewnątrz i wewnątrz – wtedy pozostaje dojście do wnętrza skrzynki tylko poprzez rewizję dolną. W przypadku awarii i konieczności dostania się do środka skrzynki, po otwarciu klapy rewizyjnej od spodu doklejone ocieplenie do pionowej ścianki skrzynki uniemożliwia nam włożenie ręki do środka. Jedynym wyjściem jest wtedy wyrwanie ocieplenia. Zachodzi wtedy obawa uszkodzenia tego elementu i w efekcie konieczność jego całkowitej wymiany na nowy.

Roleta RN 17,5 z rewizją od czoła i od spodu
Firma SCHWEIKER, mając kilkudziesięcioletnie doświadczenie w produkcji systemów roletowych w skrzynkach naokiennych (nasadkowych), stosuje ocieplenie składające się z dwóch elementów. Jeden klejony na pionowej ściance wewnętrznej skrzynki, a drugi – na części dolnej klapy rewizyjnej. W razie konieczności dokonania jakichkolwiek napraw w środku skrzynki klapę rewizyjną można wyjąć razem z ociepleniem nie uszkadzając go.

Natomiast pionowy element ocieplenia jest tak doklejony i wyprofilowany, aby nie kolidował z możliwością włożenia ręki do środka skrzyni. Trzeba tutaj również podkreślić, że taki sposób ocieplenia nie powoduje znacznego zmniejszenia możliwości nawojowych skrzynek. W skrzynce 17,5 można przykryć otwory do 2 m brutto, natomiast w skrzynkach 20,5 można kryć otwory nawet do wys. 3,3 m brutto. Taki sposób docieplenia skrzynek eliminuje problemy opisane wcześniej. Współczynnik przenikania ciepła dla skrzynek typu SCHWEIKER wynosi Usb=0,77 przy zastosowaniu ocieplenia typu spieniony polistyren. Badania przeprowadzono w ift ROSENHEIM.

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Rolety do ogrodów zimowych – ROLAX

Rolety do ogrodów zimowych – ROLAX

Rolety dachowe ROLAX z aluminiowym pancerzem to unikatowe...

SOLIDBOX –  żaluzje fasadowe w wersji podtynkowej

SOLIDBOX – żaluzje fasadowe w wersji podtynkowej

W ofercie firmy Anwis pojawił się niedawno nowy...

Zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości przy zastosowaniu wysokich okien

Zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości przy zastosowaniu wysokich okien

Od połowy 2020 roku istnieje możliwość wyposażenia...

Osłoń swój biznes przed kryzysem

Osłoń swój biznes przed kryzysem

W obliczu obecnych restrykcji prawnych oraz zdecydowanie...

Zdalna konfiguracja i diagnostyka – Somfy ułatwia pracę instalatorów

Zdalna konfiguracja i diagnostyka – Somfy ułatwia pracę instalatorów

Po wprowadzeniu szkoleń technicznych w wersji on-line,...» Więcej na subportalu osłony, bramy