Nierozłączki z Manhattanu

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Skybridge jest sercem architektury – dzięki elementowi łączącemu, obie wieże mogą być zaopatrywane przez jeden wspólny system.

fot. JDS

Skybridge jest sercem architektury – dzięki elementowi łączącemu, obie wieże mogą być zaopatrywane przez jeden wspólny system.


Architektura o wymiarze symbolicznym: American Copper Buildings wyraźnie odróżniają się od pozostałych budynków.

fot. Glas Troesch

Architektura o wymiarze symbolicznym: American Copper Buildings wyraźnie odróżniają się od pozostałych budynków.

W otwartych przestrzeniach spotykają się mieszkańcy obu wież. Specjalne oszklenie zapewnia odpowiednią ochronę przed słońcem i piękny widok.

fot. JDS

W otwartych przestrzeniach spotykają się mieszkańcy obu wież. Specjalne oszklenie zapewnia odpowiednią ochronę przed słońcem i piękny widok.

Basen mierzy 22 m i rozciąga się niemal na całej długości Skybridge.

fot. JDS

Basen mierzy 22 m i rozciąga się niemal na całej długości Skybridge.

Na brzegu East River wyłoniła się w ostatnim czasie niezwykła para wieżowców, przełamując prostolinijną panoramę Nowego Jorku. Obie ozdobione miedzią wieże mieszkalne przypominają tańczącą parę, wychylającą się delikatnie w tył i połączoną ze sobą na zawsze mostem o metalicznym połysku. Oszklenie położonego na wysokości 100 metrów mostu Skybridge zostało wykonane przez szwajcarskich specjalistów, firmę Glas Troesch, która specjalnie do tego niezwykłego projektu wykonała laminat z materiałem o metalicznym połysku.


Szczególnym wyzwaniem podczas projektowania American Copper Buildings były wytyczne planów zabudowy i zagospodarowania przestrzennego, określające zarys i zakres architektury. Efekt jest imponujący: nowojorskie biuro architektoniczne SHoP stworzyło dla dewelopera JDS charakterystyczny zespół budynków, nietypowy nawet dla Nowego Jorku – zarówno pod względem kształtu, jak i zastosowanych materiałów. Centralnym elementem architektonicznym jest Skybridge, posiadający nie tylko czysto estetyczną funkcję, lecz mający także istotne znaczenie ze względów statycznych, a dodatkowo łączy ze sobą systemy techniczne obu wież. 

Miedź połączona ze szkłem


Fasada wież liczących 41 i 48 pięter wykonana jest z miedzianych płyt, których powierzchnia zmieni się z biegiem czasu z koloru czerwonobrązowego w matową zieleń. Urzekający swą lekkością trzypiętrowy most okryty jest w całości metalicznie mieniącym się szkłem, tworząc w ten sposób elegancki kontrast do fasady wysokich wież.

To, co z zewnątrz robi wrażenie, w środku zapiera dech w piersiach. W Skybridge znajduje się hol, siłownia z barem i łaźnia turecka. Absolutnym hitem jest basen, w którym można pływać nad dachami Nowego Jorku, dosłownie od jednego do drugiego budynku American Copper Building. Okna na całą wysokość pomieszczeń zapewniają nieustannie fascynujące widoki na East River i śródmieście Manhattanu. Wymogi dotyczące oszklenia były zatem odpowiednio wysokie. Specjalnie dla tego nietypowego projektu wyprodukowano we współpracy z firmą Glas Troesch i McGrory Glass szyby zespolone, zapewniające nie tylko niezmącone widoki, lecz spełniające także restrykcyjne wymagania energetyczne.

Najwyższy most w mieście


Szklany most, który został zrealizowany przy pomocy imponującej kratownicy stalowej, jest niezaprzeczalnym sercem architektury. Ten charakterystyczny element aranżacyjny utrzymuje konstrukcję budowlaną obu wieżowców i dodatkowo pełni rolę stacji rozdzielczej dla instalacji technicznej, dzięki czemu wschodnia i zachodnia wieża mogą być zaopatrywane przez jeden wspólny system. W ten sposób powstała spektakularna przestrzeń, łącząca ze sobą zarówno instalacje, jak i mieszkańców obu wież. Oprócz basenu i siłowni Skybridge zapewnia na powierzchni prawie 5600 metrów kwadratowych także strefy otwarte, w których można pracować, grać w bilard czy po prostu zwyczajnie odpocząć – zawsze z pięknym widokiem. 

Szlachetna tkanina – spektakularny efekt


Ten doskonały widok na miasto zapewnia szklana fasada, składająca się z dwóch szyb wielowarstwowych i okalająca wszystkie trzy piętra. Dodatkowo w zewnętrznej szybie wielowarstwowej umieszczono tkaninę o metalicznym połysku. Dzięki temu zabiegowi fasada mieni się z zewnątrz w wyjątkowy sposób, co jednocześnie sprawia wrażenie elegancji i dyskrecji. Filigranowe oczka tkaniny przepuszczają do środka światło dzienne, zapewniając także podstawową ochronę przed słońcem. W połączeniu z powłoką antyrefleksyjną LUXAR firmy Glas Troesch struktura szyb zapewnia ponadto odpowiednie naświetlenie i doskonałą widoczność od środka, bez oślepiania i odbić światła – nawet w ciemności. 
Współczynnik odbicia wynosi jedynie dwa procent, co nie tylko korzystnie wpływa na widoczność, lecz przede wszystkim zapobiega uderzeniom ptaków. Dodatkowa warstwa COMBI SILVERSTAR SELEKT spełnia wszystkie wymogi energetyczne: zapewnia ochronę przed słońcem i izolację cieplną przy jednocześnie wysokim stopniu wykorzystania światła dziennego. Parametry mówią same za siebie: Współczynnik przenikalności promieniowania słonecznego wynosi 26%, współczynnik Ug 1,1 W/m²K, a współczynnik przepuszczalności światła 44%. 

Dzięki American Copper Buildings na Manhattanie powstała ikona architektury, łącząca wymagający projekt architektoniczny z rozwiązaniami technicznymi na najwyższym poziomie. I z pewnością w żadnym innym miejscu w Nowym Jorku nie można podziwiać zachodu słońca w takim stylu – bez żadnych przeszkód i bez oślepiania, i to zarówno z basenu, podczas treningu na siłowni, jak i podczas gry w bilard w holu.

Projekt: American Copper Buildings
Lokalizacja: Nowy Jork (USA)
Architekt: SHoP architects, Nowy Jork (USA)
Deweloper: JDS Development Group, Nowy Jork (USA)
Konstrukcja metalowa: Elicc Americas Corporation, Escondido (USA)
Producent szyb zespolonych: Glas Troesch, Buetzberg (CH)
Struktura szkła: VSG z LUXAR (poz. 1), CN 70/40 na 4, tkanina metalowa w VSG // 16 mm argon // VSG z LUXAR na poz. 5 i 8
Produkty: LUXAR; SILVERSTAR COMBI Neutral 70/40; LAMEX TISSUE
Powlekanie: Glas Troesch, Buetzberg (CH)

#szyby_zespolone, #szklane_fasady, #

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Błędy, których można uniknąć przy wyborze okien do domu

Błędy, których można uniknąć przy wyborze okien do domu

Projektując budynek, należy zastanowić się, jakie...

133 szyby dźwiękoizolacyjne w ofercie Press Glass

133 szyby dźwiękoizolacyjne w ofercie Press Glass

Oferta szyb dźwiękoizolacyjnych Press Glass została...

Rodzaje okuć punktowych i ich możliwe zastosowanie

Rodzaje okuć punktowych i ich możliwe zastosowanie

Okucia punktowe do szkła hartowanego to typ mocowań...

Nowym Selektor Produktów Guardian Glass

Nowym Selektor Produktów Guardian Glass

Guardian Glass Europe uruchomił internetowy Selektor...» Więcej na subportalu szkło