| Wyświetleń:281

Centrala koncernu Siemens: salon pokazowy nowoczesnej technologii szkła

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

W centrali koncernu Siemens AG w Monachium zostało zabudowanych 140 różnych gatunków szyb.

fot. Siemens AG

W centrali koncernu Siemens AG w Monachium zostało zabudowanych 140 różnych gatunków szyb.


Zobacz również:

oknoad

Dobry Montaż

Nowa aplikacja AR - Winkhaus

3x3 - mnożymy korzyści w pakiecie

Ekspert Stolarki

Montaż okna na Porothermie


Publicznie dostępny pasaż Siemensa łączy stare miasto z obszarem kultury i sztuki w Maxvorstadt, dzielnicy Monachium.

fot. Siemens AG

Publicznie dostępny pasaż Siemensa łączy stare miasto z obszarem kultury i sztuki w Maxvorstadt, dzielnicy Monachium.

Przeszklone dziedzińce zapewniają przejrzystość.

fot. Siemens AG

Przeszklone dziedzińce zapewniają przejrzystość.

Dla szklanej fasady zrównoważonego, sztandarowego projektu w Monachium, Petschenig glastec GmbH dostarczyło 7 000 mkw. elementów ze szkła izolacyjnego UNIGLAS SUN łącznie z ramkami dystansowymi Super Spacer® firmy Edgetech Europe GmbH, a także 1.000 mkw. szyb ze szkła specjalnego. Ostatecznie zostały wspólnie zestawione 103 różnorodne struktury ze szkła i 900 różnych formatów szyb tak, aby mogły zostać spełnione wszystkie wymagania dotyczące efektywności energetycznej, termoizolacji, ochrony przeciwsłonecznej, ochrony przeciwpożarowej, ochrony przed podsłuchem czy też bezpieczeństwa przed ostrzałem.


Projekt przewodni dla inteligentnego miasta (Smart City)


Pustynne miasto Las Vegas jest przykładem oszczędzania wody, Monachium łączy jedną siecią rozproszonych producentów energii w wirtualną elektrownię, Wiedeń jest regionem prób inteligentnego wsparcia technologicznego starszych mieszkańców – na całym świecie inteligentne miasta nabierają kształtu. Na tle zmian demograficznych, jak również starań o wyższą jakość życia i oszczędnego traktowania zasobów naturalnych, koncepcja ta to coś więcej aniżeli tylko sama promocja miasta. Także koncern Siemens AG jest całkowicie oddany realizacji Smart Cities, w których inteligentne technologie i Internet Rzeczy (IoT) mają znacząco wspierać zrównoważoną przyszłość. Kluczową rolę odgrywają budynki, których udział w europejskim zużyciu energii wynosi do 40%. Swoją zapowiedzią, że jako pierwszy koncern przemysłowy na świecie osiągnie do roku 2030 neutralnego bilansu CO2, Siemens wysłał wyraźny sygnał. 

Zrównoważony rozwój w wielkich liczbach


Otwarta, innowacyjna i chroniąca zasoby naturalne - tak brzmiały trzy najbardziej istotne wymagania odnośnie tej budowli. Szczególnym wyzwaniem dla architektów było wzniesienie nowego budynku zarządu Siemensa na jego poprzednim miejscu wokół dwóch istniejących budynków na Wittelsbacher Platz, z których jeden,  Pałac Ludwika-Ferdynanda (chroniony jako zabytek), wybudowany został w roku 1825 w stylu klasycystycznym przez architekta, malarza i pisarza Leo von Klenze. Zaprojektowany przez Henning Larsen Architects, zalany światłem zespół budynków z pięcioma zazielenionymi dziedzińcami, rozwiązuje niełatwe połączenie tradycji i modernizmu – zarówno urbanistycznie, jak i pod względem architektonicznym. Wewnętrzny dziedziniec został tu świadomie zaaranżowany jako miejsce spotkań z kawiarnią i restauracją. W znacznym stopniu publicznie dostępny pasaż Siemensa łączy stare miasto z obszarem kultury i sztuki w Maxvorstadt.

Zgodnie z opublikowaną przez Siemensa informacją, nowa centrala firmy zużywa 90% mniej energii elektrycznej i ok. 75% mniej wody. Zostało w niej zainstalowanych ponad 7 400 energooszczędnych lamp LED, a do systemów automatyzacji budynków podłączono ponad 30 000 punktów danych. W ten sposób – tylko przy pomocy czujników światła dziennego i czujników obecności – zredukowano zużycie energii elektrycznej o 25%. Instalacja fotowoltaiczna o całkowitej powierzchni 1 300 mkw. dostarcza 1/3 potrzebnej energii elektrycznej. Na dachu zbierana jest również woda opadowa. Rocznie jest to średnio 1,5 miliona litrów, które są zużywane w spłuczkach toaletowych, do nawadniania zieleni i w systemie klimatyzacji budynku, dla którego energię dostarczają sondy geotermalne. Ten ostatni wykazuje chyba najbardziej imponujące dane. 100 000 litrów wody przepływa co godzinę przez 70 kilometrów rurociągów i – zależnie od pory roku – zapewnia ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń.

Kompozycja z 140 różnych rodzajów szkła


Również oszklenie ma znaczący udział w trwałym bilansie energetycznym nowej siedziby zarządu Siemensa. I tak wszystkie fasady w kierunku dziedzińców wykonane są z termoizolacyjnego potrójnego szkła nachylonego o 5%, aby wprowadzić do biur i dziedzińców dużą ilość światła dziennego. W trakcie trzyletniej budowy, odpowiedzialny za fasadę specjalista Strabag Metallica zamontował w sumie 16 000 mkw. elementów elewacji. Wiedeński przetwórca szkła, firma Petschenig glastec, dostarczyła w tym celu kompletne oszklenie o powierzchni 8 000 mkw, z czego 7 000 mkw. to płaskie i gięte elementy ze szkła izolacyjnego UNIGLAS SUN chroniącego przed promieniami słonecznymi. 

Pomimo wymagań odnośnie przejrzystości, nie można było pominąć zagadnień bezpieczeństwa, dlatego kolejne 1 000 mkw. składają się między innymi z szyb odpornych na ostrzał i chroniących przed podsłuchem. W efekcie końcowym cała fasada ze szkła sprawia jednolite wrażenie i jest niejako salonem pokazowym nowoczesnej technologii szkła. Petschenig glastec wykonał 103 różne nadbudowy szklane, aby spełnić wysokie wymagania dotyczące termoizolacji, ochrony przed słońcem, ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa. Dla każdej poszczególnej struktury szyby zostały obliczone parametry budowlano-techniczne, które następnie w Strabag Metallica zostały wprowadzone do symulacji całej ściany osłonowej. Szklana elewacja w Monachium charakteryzuje się ostatecznie doskonałym współczynnikiem przenikania ciepła o wartości 0,9 W/m²K. 

Petschenig glastec wybrał z kilku powodów system ciepłej ramki Super Spacer® dla elementów z potrójnego szkła izolacyjnego: 

Z jednej strony mogliśmy przez to bez problemów zagwarantować wymaganą wydajność energetyczną dla wszystkich okien i elementów elewacji, z drugiej strony produkcja na linii ramek Super Spacer® znacznie zoptymalizowała nasz projekt pod względem logistyki i realizacji terminów – wyjaśnia Dyrektor Zarządzający Hanspeter Petschenig. 


Odpada przy tym sortowanie, gięcie, wypełnianie i butylowanie sztywnych ramek dystansowych i tym samym wystąpienie wielu możliwych źródeł błędów i pomyłek. Elastyczne ramki dystansowe Super Spacer® różnej szerokości podawane są do aplikatora w sposób sterowany programem prosto ze zwoju. Co prawda w każdym przypadku logistycznym wyzwaniem pozostaje produkcja i dostawa we właściwej kolejności ich lokalizacji różnorodnych elementów szkła izolacyjnego zarówno u wytwórcy, jak i na miejscu budowy, jednak poprzez wysoki stopień automatyzacji zostają one znacząco złagodzone.

#ramki_dystansowe, #fasady_szklane, #szyby_zespolone

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Edgetech Europe GmbH

52525 Heinsberg
Gladbacher Strasse 23
tel.: +48503 035605
Fax: +49(0)2452 96491 11
e-mail: g.janik@edgetech-europe.com
e-mail: info@edgetech-europe.com
https://www.superspacer.comGuardian Glass uruchamia nowy coater w zakładzie produkcyjnym w Częstochowie

Guardian Glass uruchamia nowy coater w zakładzie produkcyjnym w Częstochowie

Nowy coater, nowa linia produkcyjna szkła float oraz...

Zmiany w strukturze zarządzania w Guardian Glass

Zmiany w strukturze zarządzania w Guardian Glass

Ron Vaupel, President oraz CEO of Guardian Industries,...

Jak powstaje szyba zespolona? Część 1: Magazyn i cięcie

Jak powstaje szyba zespolona? Część 1: Magazyn i cięcie

Szyby mają zazwyczaj największy udział w powierzchni...

Zapierający dech w piersiach widok przy wysokim poziomie komfortu

Zapierający dech w piersiach widok przy wysokim poziomie komfortu

Dla zapewnienia najlepszej możliwej izolacji termicznej...» Więcej na subportalu szkło