| Wyświetleń:401

Ciepła ramka – o czym mowa?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Obecnie do produkcji szyb, ze względów na niską cenę, w dalszym ciągu wykorzystuje się elementy z aluminium, lecz coraz częściej materiał ten zastępuje się tworzywem.

fot. ProfiLine

Obecnie do produkcji szyb, ze względów na niską cenę, w dalszym ciągu wykorzystuje się elementy z aluminium, lecz coraz częściej materiał ten zastępuje się tworzywem.


Ramka dystansowa to element konstrukcyjny, który łączy ze sobą dwie lub trzy pojedyncze szyby w szczelny, zamknięty pakiet, zwany szybą zespoloną. Od wielu lat podstawowym materiałem, z którego wykonuje się ramki dystansowe, jest aluminium, czyli materiał o wysokiej przewodności cieplnej. Więcej o tym jakże ważnym elemencie szyby opowiadają eksperci z firmy ProfiLine.


Technika okienna to dziedzina, w której przekazywana wiedza i doświadczenie znajduje potwierdzenie w obliczeniach lub badaniach. Do tej pory ramka dystansowa kojarzona była przede wszystkim z metalicznie połyskującym elementem znajdującym się między taflami szkła szyby zespolonej. 

Zmiany na rynku produkcji szkła budowlanego zaczęły być widoczne w momencie zastąpienia szkła ciągnionego szkłem walcowanym typu float. W późniejszym czasie do powszechnego użytku weszły szkła miękkopowłokowe i niskoemisyjne, zaś przestrzeń między szybami wypełniano już mieszaninami gazów szlachetnych i powietrza. Komponentem służącym do łączenia powierzchni szkła w pakiecie szyby zespolonej, zapewniającym właściwą odległość pomiędzy nimi, są właśnie „ramki dystansowe”, wykonywane głównie z aluminium. Połączenie wszystkich nowoczesnych technologii produkcji szyb zespolonych doprowadziło do znacznego obniżenia wartości współczynnika przenikania ciepła z Ug = 2,9 W/m²K dla szyby pojedynczej do Ug = 0,5 W/m²K dla pakietu 3 szybowego. 

Narastająca tendencja do tworzenia konstrukcji okiennych maksymalnie ograniczających straty energii oraz stały rozwój technologii produkcji kształtowników okiennych doprowadziły do momentu, w którym najsłabszych ogniwem nowoczesnych okien stała się strefa brzegowa szyby zespolonej oraz jej styku z profilami okiennymi. Powodem powstania tzw. mostka cieplnego w tym obszarze oraz zwiększonego przepływu energii od ciepłej szyby wewnętrznej w kierunku zimnej szyby zewnętrznej była wysoka przewodność cieplna aluminium stosowanego do produkcji ramek dystansowych. Konieczne zatem stało się opracowanie procesu produkcji szyb zespolonych z ramkami dystansowymi wykonanymi z materiałów o niższej przewodności cieplnej niż aluminium – tak powstała „ciepła ramka”.

Obecnie do produkcji szyb, ze względów na niską cenę, w dalszym ciągu wykorzystuje się elementy z aluminium, lecz coraz częściej materiał ten zastępuje się tworzywem, która ma znacznie niższą przenikalność cieplną.

#profile_dystansowe, #szyby_zespolone, #

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Duże przeszklenia a utrzymanie najlepszej efektywności energetycznej pomieszczeń

Duże przeszklenia a utrzymanie najlepszej efektywności energetycznej pomieszczeń

Światło dzienne odgrywa ogromną rolę, mając wpływ,...

Saint-Gobain siódmy rok z rzędu z certyfikatem Top Employer Polska

Saint-Gobain siódmy rok z rzędu z certyfikatem Top Employer Polska

Grupa Saint-Gobain po raz kolejny otrzymała certyfikat...

Pilkington IGP rozbudowuje zakład w Ostrołęce

Pilkington IGP rozbudowuje zakład w Ostrołęce

Rozpoczęcie prac zaplanowane jest na marzec 2020 roku....

Na targach FENSTERBAU FRONTALE Super Spacer® zaprezentuje gotowość do automatyzacji

Na targach FENSTERBAU FRONTALE Super Spacer® zaprezentuje gotowość do automatyzacji

Mass Customization, czyli masowa adaptacja produkcji do...» Więcej na subportalu szkło