Od XXS do XXL: Wydajność na całej linii

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Absolutna równoległość obu ramek dystansowych Super Spacer® przy potrójnym oszkleniu,

fot. Edgetech

Absolutna równoległość obu ramek dystansowych Super Spacer® przy potrójnym oszkleniu,


Zrobotyzowane nakładanie Super Spacer® przy produkcji szyb zespolonych XXL.

fot. Edgetech

Zrobotyzowane nakładanie Super Spacer® przy produkcji szyb zespolonych XXL.

Nieskończona aplikacja Super Spacer® ze zwoju.

fot. Edgetech

Nieskończona aplikacja Super Spacer® ze zwoju.

Automatyzacja umożliwia dokładne, wolne od zgnieceń i prostokątne naroża.

fot. Edgetech

Automatyzacja umożliwia dokładne, wolne od zgnieceń i prostokątne naroża.

Szyby zespolone XXL są wymagającym rynkiem rozwoju, który od produkcji aż po logistykę wymaga maksymalnej efektywności. Poprzez automatyzację aplikacji ramek dystansowych, AGC Interpane w Plattling mogła znacząco podnieść wydajność i precyzję istniejącej linii szyb zespolonych dla produkcji ponadwymiarowych oszkleń. 


Magiczny trójkąt ekonomicznie wydajnej produkcji szyb zespolonych, to znaczy równowaga pomiędzy czasem, jakością i kosztami, jest w tej branży w wielu wypadkach zdominowany wysokim udziałem etapów produkcji wykonywanych ręcznie. 

To jest najważniejszym narzędziem dostosowań produkcyjnych, które mogą wykorzystać producenci szyb zespolonych, aby produkować szybciej, ekonomiczniej i w najwyższej powtarzalnej klasie jakości – uważa Joachim Stoss, Dyrektor zarządzający w Edgetech Europe GmbH z siedzibą w Heinsberg. 


Stuprocentowa córka amerykańskiej spółki Quanex Building Products Corporation obchodzi w tym roku 30-to lecie Super Spacer® i z tym produktem jest pionierem wolnych od metalu systemów ciepłej ramki dystansowej. Początkowo prace projektowe skupiały się na właściwościach izolacji cieplnej i szczelności połączenia krawędzi. Silikonowe ramki dystansowe trzymają elastycznie połączenie krawędzi szyb zespolonych i redukują obciążenia ruchami pompowania wynikającymi ze zmian temperatur i obciążenia wiatrem. 

Wraz z rosnącym znaczeniem automatyzacji dołączają kolejne zalety elastycznych ramek dystansowych, które mogą być aplikowane ze zwoju „bez końca” – kontynuuje Joachim Stoss. 


Zautomatyzowana aplikacja systemów ramek dystansowych, takich jak Super Spacer®, zastępuje wiele czynności, które są nadal wykonywane ręcznie, takie jak gięcie, napełnianie absorbentem, butylowanie, składanie sztywnych profili i nakładanie ram. 

Automatyzacja przeciw niedoborowi wykwalifikowanych pracowników 


Zmiany demograficzne również nie omijają przemysłu szklarskiego. Według sprawozdania o rynku pracy Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej za rok 2018, 86% przetwarzających przedsiębiorstw w dziedzinie szkła, ceramiki i kamieniarstwa poszukuje fachowców – szczególnie często z uwagi na odchodzenie na emeryturę starszych pracowników. 60% tych przedsiębiorstw widzi w niedoborze wykwalifikowanych kadr ryzyko dla dalszego rozwoju działalności. Nie są to zjawiska nowe, ale stają się coraz bardziej naglące. Także w Dolnej Bawarii, miejscu koncentracji europejskiego przemysłu szklarskiego, stałym tematem od lat jest rekrutacja na nowe stanowiska. 

W sytuacji, gdy nie można zrealizować wszystkich zamówień i jednocześnie rośnie obciążenie zatrudnionych pracowników, potrzebą staje się bardziej wydajna produkcja. Do tego produkcja nie zawsze musi być kompletnie postawiona na głowie. Czasami posiadany potencjał może zostać uwolniony względnie prostymi środkami, jak pokazuje to AGC Interpane w swojej siedzibie w Plattling. W 2017 roku wyposażono istniejącą tam linię produkcyjną szyb zespolonych w aplikator do zautomatyzowanego nakładania ramek dystansowych na bazie silikonu. Wynikiem tego był wzrost produkcyjności nawet do 50%. 

Łatwość przetwarzania jest wielką zaletą 


AGC Interpane w Plattling prezentuje się jako specjalista od trudnych logistycznie zamówień szyb zespolonych o stałych wymiarach. To, co brzmi tak przyziemnie, jest w rzeczywistości stałym popisem przy realizacji dużych, światowych projektów. Firma z Plattling zalicza się do znakomitego kręgu firm uszlachetniających szyby płaskie, które są w stanie dostarczyć powlekane szyby zespolone w rozmiarach XXL o najwyższej jakości. Londyński Embassy Garden ze spektakularnym Sky Pool, powiększenie Columbia Business School w Nowym Jorku i londyński budynek Googla „Landscaper“ z parkiem krajobrazowym i bieżnią na dachu, to tylko trzy z aktualnie czekających na realizację wiodących zamówień, dla których produkowane są szyby ponadwymiarowe. Możliwe są wymiary szyb do wielkości 3210 mm x 18000 mm, a produkcja nastawiona jest na możliwie największą elastyczność. 

Na w pełni zautomatyzowanej linii wyposażonej w robota do aplikacji Super Spacer® produkowana jest cała gama szyb zespolonych podwójnych i potrójnych od wymiarów 200 mm x 300 mm do tak zwanych „Giga Lites“ – ponadwymiarowego oszklenia o wymiarach 3210 mm x 9000 mm. Ale Interpane powleka oszklenie do jeszcze większych wymiarów, dochodzących do 18 metrów długości. Przetwarzane są szkło lane, szkło warstwowe, bezpieczne szkło warstwowe, czy też szkło hartowane do maksymalnej grubości szyby zespolonej 115 mm. Jako ramki dystansowe są stosowane Super Spacer® T-Spacer™ Premium Plus o szerokościach od 10 mm do 20 mm. Ramki te na bazie silikonu są nakładane w sekundach z dokładnością do milimetra i tym samym gwarantują doskonałe i szczelne połączenie krawędzi. 

W niektórych zastosowaniach nakładamy również ramki dystansowe o profilu wydrążonym, ale zwłaszcza przy wielkoformatowych szybach zespolonych znaczącą przewagę mają zalety zautomatyzowanej aplikacji Super Spacer® – wyjaśnia Daniel Bruckelt, Kierownik produkcji szyb zespolonych w Plattling. 


Oprócz oszczędności czasu, są to przede wszystkim minimalne tolerancje przy pozycjonowaniu i dokładne wykonanie naroży. Ponadto wyeliminowane są pozostałości sita molekularnego w przestrzeni międzyszybowej, ponieważ absorbent znajduje się już w Super Spacer® i nie musi zostać osobno napełniany, jak w przypadku profili standardowych.

Szczególnie w przypadku naszych ponadwymiarowych szyb „Giga Lites”, automatyczne przetwarzanie ramek dystansowych i jakość oraz wygląd produktów końcowych są ze sobą silnie powiązane – uzupełnia Michael Elstner, Kierownik centrum konsultingowego IBC. – Estetyka połączenia krawędzi staje się w ambitnych projektach architektonicznych coraz częściej istotnym kryterium oceny. Dzięki matowej powierzchni i nieznacznej wysokości ramki Super Spacer® są praktycznie niewidoczne.


A przyszłość? Na chwilę obecną nikt nie może przewidzieć, jak dalece zagadnienia cyfryzacji i Przemysł 4.0 zmienią w dalszej perspektywie także wysoko wyspecjalizowaną produkcję w AGC Interpane w Plattling. 

Lecz z naszą nowoczesną automatyzacją i wysokim stopniem elastyczności jesteśmy na to jak najlepiej przygotowani – zapewnia Michael Elstner. 


#ramki_dystansowe, #szyby_zespolone, #super_spacer, #elastyczne_ramki

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Edgetech Europe GmbH

52525 Heinsberg
Gladbacher Strasse 23
tel.: +48503 035605
Fax: +49(0)2452 96491 11
e-mail: g.janik@edgetech-europe.com
e-mail: info@edgetech-europe.com
http://www.superspacer.comKompletne linie do produkcji szyb zespolonych marki TENON

Kompletne linie do produkcji szyb zespolonych marki TENON

TENON został założony w roku 1988 w Chinach i od...

Amplus poszerza asortyment matowych folii szronionych

Amplus poszerza asortyment matowych folii szronionych

Coraz bardziej popularne stają się folie matowe z tzw....

Międzykulturowy Pilkington

Międzykulturowy Pilkington

Michel Knepper z Niemiec, Chihab-Dine Ben Taya z Maroka i...

Guardian Glass uruchamia cyfrową wersję poradnika GlassTime

Guardian Glass uruchamia cyfrową wersję poradnika GlassTime

Guardian Glass uruchamia cyfrową wersję poradnika...» Więcej na subportalu szkło