| Wyświetleń:1354

Prostsza kontrola światła z szybami elektrochromowymi SageGlass

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Szkło na przestrzeni lat zmieniało swoją rolę w budownictwie, poczynając od funkcji wyłącznie dekoracyjnej po materiał wykorzystywany powszechnie. Dzięki unowocześnieniu techniki produkcji, szkło może być obecnie wykorzystywane do konstrukcji elewacji, ścian działowych czy dachów. Najnowsze rozwiązanie Vetrotech Saint-Gobain, szklenie elektrochromowe, wpisuje się w obecny trend architektoniczny wykorzystujący duże szklenia, a przy okazji daje niezwykłą funkcjonalność pozwalającą na kilkustopniową zmianę przejrzystości szyb.

Współczesny obraz miast przypomina labirynt ogromnych szklanych biurowców, w których pracuje tysiące ludzi. Spędzają oni w zamkniętych pomieszczeniach całe dnie, dlatego tak ważne jest dostarczenie im wystarczającej dawki światła. Jego niedobór w dłuższej perspektywie może prowadzić do uczucia senności czy też pogorszenia samopoczucia. W związku z tym architekci starają się projektować duże, szklane konstrukcje, przez które do wnętrza dostawać się będzie jak najwięcej światła dziennego. Całkowita przejrzystość elewacji powoduje jednak, że stanowią one coraz mniejszą osłonę przed nasłonecznieniem, które w niektórych sytuacjach bywa niepożądane. Tradycyjnie stosowane żaluzje i rolety niemal zupełnie izolują wnętrze budynku od naturalnego światła i nie zawsze są komfortowe w użyciu. Innowacyjne rozwiązanie Vetrotech Saint-Gobain, czyli szyby elektrochromowe SageGlass, pozwala na przyciemnienie szklenia budynku do przezierności wymaganej w danym momencie. 

Technologia szklenia elektrochromowego była wykorzystywana już wcześniej na mniejszą skalę choćby w przemyśle motoryzacyjnym w szyberdachach czy lusterkach wstecznych. To niezwykłe rozwiązanie polega na umieszczeniu specjalnej powłoki wypełnionej cząsteczkami kryształów w postaci płynnej pomiędzy dwiema taflami szkła. W celu zmiany przejrzystości materiał jest poddawany działaniu niewielkiej energii elektrycznej powodującej zmianę właściwości optycznych szyby. 

Nasze rozwiązanie pozwala na dopasowanie stopnia przejrzystości szklenia do panujących warunków atmosferycznych za pomocą jednego kliknięcia. SageGlass daje do wyboru 4 fazy przejścia: od przejrzystej, poprzez lekkie, średnie i całkowite przyciemnienie tafli szklenia – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor oddziału Vetrotech Saint-Gobain International AG w Polsce. 

Szklenie elektrochromowe niweluje dokuczliwe ciepło i silne promienie słoneczne. Pozwala również na tworzenie dużych konstrukcji dachowych i elewacyjnych w pełni wykonanych ze szkła, które wpisują się w najnowsze trendy architektoniczne oraz umożliwiają realizacje ambitnych koncepcji projektantów. Najlepsi z nich już na etapie projektowania budynków starają się zaaranżować przestrzeń w taki sposób, aby naturalne światło odgrywało w nim autonomiczną rolę. SageGlass rozszerza wachlarz możliwości, jaki otrzymuje architekt, ponieważ za sprawą szklenia elektrochromowego można dowolnie decydować, które partie budynku przyciemnić w danym momencie. Ponadto, wykorzystując najnowsze technologie, istnieje możliwość zarządzania systemem przyciemnień z poziomu urządzeń mobilnych. Podnosi to w znaczącym stopniu jego funkcjonalność, ponieważ kontrola odbywać się może z dowolnego miejsca w budynku i poza nim. 

» Zobacz materiał wideo o SageGlass (część 1)
» Zobacz materiał wideo o SageGlass (część 2)

SageGlass to rewolucyjne rozwiązanie, które zwiększa komfort użytkowania budynków. Dzięki zastosowaniu naszej technologii, której zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż te potrzebne do pracy żarówki 60W, możemy dowolnie zaciemniać lub rozjaśniać wybrane strefy szklenia zastosowanego w budynku. Daje to możliwości zaaranżowania w wybranych miejscach przestrzeni do pracy i wypoczynku wedle własnych preferencji. Szklenie SageGlass zapewnia np. o 20 proc. jaśniejsze wnętrza klas szkolnych czy bibliotek, co pomaga w lepszym przyswajaniu informacji. Szyby elektrochromowe chronią ponadto przed oślepiającym słońcem oraz zbytnim nagrzaniem wnętrza – tłumaczy Grzegorz Sołtys.

Istnieje możliwości wykonania szklenia SageGlass w wielu niestandardowych kształtach: trapezach, równoległobokach czy też trójkątach o różnej wielkości. Solidność SageGlass potwierdzona została przez wyniki rozmaitych testów przeprowadzonych przez niezależne instytucje, m.in. Departament Energii Stanów Zjednoczonych, który badał ich odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ warunków atmosferycznych. 

Współczesne budownictwo zmierza z jednej strony w kierunku ciągłego podnoszenia komfortu budynków, z drugiej w stronę ich bezpieczeństwa. Szklenie elektrochromowe Vetrotech Saint-Gobain jest przykładem, że oba te trendy są możliwe do połączenia w ramach jednego produktu, który dostosowuje się do indywidualnych preferencji użytkownika.

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Komfort cieplny zaczyna się od okna

Komfort cieplny zaczyna się od okna

Nowe, przeprowadzone przez Instytut Budownictwa Pasywnego...

W pogoni za ciszą – wydarzenie akustyczne Saint-Gobain i Komfortu Ciszy

W pogoni za ciszą – wydarzenie akustyczne Saint-Gobain i Komfortu Ciszy

Już 17 września 2020 (czwartek) od 17.00 do 18.30...

Inwestycja w Wilanowie z szybami zespolonymi od Effect Glass

Inwestycja w Wilanowie z szybami zespolonymi od Effect Glass

Effect Glass dostarczył dwukomorowe szyby zespolone,...

NSG Group przyspiesza badania nad powłokami antywirusowymi w walce z Covid-19

NSG Group przyspiesza badania nad powłokami antywirusowymi w walce z Covid-19

NSG Group na bieżąco monitoruje postępy nad produkcją...» Więcej na subportalu szkło