Merck inwestuje 15 milionów euro w technologię ciekłokrystalicznych okien

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Ciekłokrystaliczne okna spełniają obecnie dwie funkcje: możne je przyciemnić lub sprawić, że szkło stanie się matowe.

fot. Merck

Ciekłokrystaliczne okna spełniają obecnie dwie funkcje: możne je przyciemnić lub sprawić, że szkło stanie się matowe.


Okna LCW umożliwiają bezstopniową zmianę stopnia zaciemnienia przeszklenia.

fot. Merck

Okna LCW umożliwiają bezstopniową zmianę stopnia zaciemnienia przeszklenia.

Walter Galinat, członek zarządu Merck i Prezes Zarządu Merck Performance Materials.

fot. Merck

Walter Galinat, członek zarządu Merck i Prezes Zarządu Merck Performance Materials.

Merck, wiodąca niemiecka firma specjalizująca się w rozwiązaniach naukowych i technologicznych, poinformowała o budowie zakładu produkcyjnego dla ciekłokrystalicznych modułów okiennych. Łączny koszt przedsięwzięcia ma oscylować wokół 15 milionów euro. Wkrótce podana zostanie lokalizacja nowego zakładu, a rozpoczęcie produkcji modułów szklanych o zmiennej przezierności przewidziany jest na koniec 2017 roku.

Inwestycja w ciekłokrystaliczną technologię okien jest ważnym krokiem w strategii rozwoju firmy. Merck chce wykorzystać swoje przodownictwo w tej technologii, wychodząc poza obszar wyświetlaczy. W czerwcu 2014 roku Merck przejął holenderską firmę Peer+ specjalizującą się w technologii ciekłokrystalicznych okien, z którą ściśle współpracował od 2011 roku. 

Ciekłokrystaliczne okna (LCW – liquid crystal windows) spełniają obecnie dwie funkcje: możne je przyciemnić, zapewniając ochronę przed promieniami słonecznymi, lub sprawić, że szkło stanie się matowe, zapewniając prywatność (przełączanie między szkłem przeźroczystych a matowym idealnie nadaje się do sal konferencyjnych czy sypialni). Szyby tego typu używane są w architekturze, ale technologia ta rozwija się także np. w branży motoryzacyjnej. 

Aby uzyskać szybsze wejście na rynek nowej technologii, Merck dodatkowo utworzył niezależny obszar działalności dla technologii ciekłokrystalicznych okien. – Uważamy to za wielką okazję do kształtowania rynku technologi ciekłych kryształów w oknach. Nie oznacza to jednak, że będziemy konkurować z producentami przeszkleń i okien. Moduły LCW, które zaczniemy produkować, będą w pewnym sensie półproduktami. Nasi klienci będą mogli je przerabiać na inteligentne szkło i szklane fasady – tłumaczy Walter Galinat, członek zarządu Merck i Prezes Zarządu Merck Performance Materials. 

Okna w tej technologi są obecnie używane jako przeszklenia fasadowe po zachodniej stronie budynku Centrum Innowacji Merck w Darmstadt. Zostały one zamontowane rok temu i zdążyły wyrobić sobie bardzo pozytywne opinie. W nowym budynku produkcyjnym OLED, który obecnie konstruowany jest w Darmstadt, również zamontowano okna ciekłokrystaliczne, które mają polepszyć efektywność energetyczną budynku i usprawnić zarządzanie światłem.

» Przeźroczyste lub zacienione neutralnymi kolorami – automatycznie lub za dotknięciem przycisku

Aby chronić przed promieniowaniem słonecznym, okna LCW umożliwiają bezstopniową zmianę stopnia zaciemnienia przeszklenia z maksymalnej na minimalną zaledwie w ciągu kilku sekund. Kontrola zmiany odbywa się automatycznie lub manualnie. Jak tłumaczą specjaliści z Merck, ich technologia w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami wyróżnia się tym, że wszystkie materiały oferowane pod marką licrivision zapewniają wysoką neutralność barw (pożądany kolor można dostosować do indywidualnych preferencji). Dodatkowo przeszklenia pozostają przeźroczyste pod różnymi kątami widzenia. 

Inteligentne okna oferują architektom możliwość użycia w konstrukcjach wielu przeszkleń i tworzenia przestrzennych koncepcji. Okna te jednocześnie znacząco ułatwiają kontrolę klimatu panującego w budynku. Wstępne dane mówią o oszczędności energii sięgającej 40%. Jak zapewnia Merck, okna działają bez zarzutu, niezależnie od tego, czy mówimy o środku zimowej nocy, czy słonecznym popołudniu w lecie. Są bardzo łatwe do zintegrowania z fasadami i można je myć jak normalne okna. 

źródło: news.merck.de

#ciekłokrystaliczne okna, #szyby ciekłokrystaliczne

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Realizacja PRESS GLASS: Royal Papworth Hospital – nowy projekt w Cambridge

Realizacja PRESS GLASS: Royal Papworth Hospital – nowy projekt w Cambridge

Cambridge Biomedical Campus ma ambicję stać się jednym...

Kompletne linie do produkcji szyb zespolonych marki TENON

Kompletne linie do produkcji szyb zespolonych marki TENON

TENON został założony w roku 1988 w Chinach i od...

Amplus poszerza asortyment matowych folii szronionych

Amplus poszerza asortyment matowych folii szronionych

Coraz bardziej popularne stają się folie matowe z tzw....

Międzykulturowy Pilkington

Międzykulturowy Pilkington

Michel Knepper z Niemiec, Chihab-Dine Ben Taya z Maroka i...» Więcej na subportalu szkło