SZYBY ZESPOLONE DO ZASTOSOWAŃ W BUDYNKACH MIESZKALNYCH

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Jak było kiedyś?

Do początku lat siedemdziesiątych,  kiedy to rozpoczął się kryzys paliwowy, szkło używane do szyb stosowanych w oknach w budynkach mieszkalnych nie posiadało żadnych szczególnych cech funkcjonalnych. Praktycznie rzecz biorąc miało zapewnić jedynie dobrą przejrzystość. W europie stosowane był szklenia pojedyncze lub podwójne nie zespolone. Szyby te przepuszczały znaczną ilość energii cieplnej z pomieszczeń w okresie zimowym, powodując ogromne straty finansowe i niedogrzewanie pomieszczeń. W okresie lata pozwalały na nadmierne nasłonecznienie i nagrzewanie mieszkań co powodowało ciągły dyskomfort użytkowników. Powodowały również cały szereg innych niedogodności użytkowych takich jak szronienie wewnętrznej powierzchni szyby, czy też występowanie zawilgocenia ścian na obwodzie okna od wewnątrz pomieszczeń.


Od tego momentu produkt ten przeszedł w ciągu 30 lat burzliwy rozwój technologiczny, a jednym z najważniejszych przełomów było opracowanie i zastosowanie na skalę przemysłową technologii zespalania szyb za pomocą specjalnych ramek dystansowych uszczelnianych na obwodzie dedykowaną do tego celu masą klejącą. Technologii tej można przyjrzeć się bliżej w filmie prezentowanym na stronach internetowych firmy Press-Glas ( https://www.press-glas.com/nasze_szklo/jak_produkujemy_szyby/ ). Inną szczególnie ważną innowacją było wprowadzenie do produkcji szyb z powłokami wielowarstwowymi z tlenków metali, które nanoszone są obecnie na zwykłe szkło metodą magnetronową. Są to procesy bardzo zaawansowane technologicznie odbywające się w hutach szkła. Dzięki nim dokonał się rozwój szkieł tzw. ochrony cieplnej i kontroli słonecznej. Jakie szyby stosujemy dziś w naszych domach?Obecnie w oknach stosowanych w budynkach mieszkalnych powszechne są ciepłochronne  szyby zespolone jednokomorowe Top-Glas Ug=1,1 składające się z dwóch tafli, z których jedna to szyba typu Thermofloat z niewidoczną warstwą kombinacji tlenków metali (tzw. powłoką niskoemisyjną). Cienka, niewidoczna dla oka warstwa przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza, równocześnie zapobiegając przenikaniu ciepła z pomieszczenia na zewnątrz. W przestrzeni między szybami znajduje się gaz szlachetny, dodatkowo obniżający współczynnik przenikania ciepła Ug. Szyby te mają następujące zalety:
 
  • pomagają oszczędzać energię cieplną powodując niższe koszty ogrzewania,
  • zapewniają zimą optymalną temperaturę w pomieszczeniu,
  • mają wysoką przepuszczalność światła,
  • zmniejszają przepuszczalności promieniowania UV odpowiedzialnego za blaknięcie ścian i mebli,  przepuszczając jednocześnie promieniowanie UV odpowiedzialne za wzrost roślin.
Konstrukcja ta jest więc idealnym rozwiązaniem w okresie zimowym. Czy tak jest jednak latem? Stosowane obecnie szyby z powłokami ciepłochronnymi przepuszczają około 60% (szyby stosowane w latach siedemdziesiątych przepuszczały nawet do 85%) cieplnego promieniowania emitowanego przez słońce1. Powłoka ciepłochronna jest jednocześnie skonstruowana w ten sposób, że ciepło słoneczne, które jest promieniowaniem tzw. bliskiej podczerwieni2 ze źródła o wysokiej temperaturze, przechodząc przez szybę nagrzewa powietrze jak i przedmioty w pomieszczeniu. Następnie przedmioty wypromieniowują nagromadzone ciepło, które jest już jednak promieniowaniem  tzw. dalekiej podczerwieni3 ze źródła o niskiej temperaturze odbijanym przez powłokę ciepłochronną do wewnątrz – Rys. 1.


Dzięki temu zimą w budynkach okna usytuowane w Polsce po stronie południowej powodują dogrzewanie pomieszczeń w słoneczne dni. Posiadacze nowoczesnych okien mogą to poczuć bezpośrednio, podchodząc w słoneczny zimowy dzień do okna. Odczuwane jest wtedy przyjemne ciepło od promieniowania słońca, a jeżeli w pobliżu okna usytuowany jest kaloryfer z termostatem możemy przekonać się że jest on chłodny. Nie tracimy więc w takie dni pieniędzy na ogrzewanie w tych pomieszczeniach. Zjawisko to nazywane jest potocznie efektem cieplarnianym, a w literaturze zyskiem cieplnym od słońca. Latem jednak zaleta ta staje się wadą.

 
Rys. 1 – Schemat przenikania energii cieplnej przez szybę Top-Glas

Dzięki temu zimą w budynkach okna usytuowane w Polsce po stronie południowej powodują dogrzewanie pomieszczeń w słoneczne dni. Posiadacze nowoczesnych okien mogą to poczuć bezpośrednio, podchodząc w słoneczny zimowy dzień do okna. Odczuwane jest wtedy przyjemne ciepło od promieniowania słońca, a jeżeli w pobliżu okna usytuowany jest kaloryfer z termostatem możemy przekonać się że jest on chłodny. Nie tracimy więc w takie dni pieniędzy na ogrzewanie w tych pomieszczeniach. Zjawisko to nazywane jest potocznie efektem cieplarnianym, a w literaturze zyskiem cieplnym od słońca. Latem jednak zaleta ta staje się wadą. W znakomitej większości, budynki mieszkalne posiadają jedynie wentylację grawitacyjną. Nie ma w nich klimatyzatorów, które w Polsce w tego typu budownictwie są wciąż rzadkością. W gorące dni pomieszczenia znajdujące się po stronie  południowej nagrzewają się nadmiernie, powodując bardzo uciążliwym przebywanie w tych pomieszczeniach, nie mówiąc już o pracy w nich.


Alternatywa dla szyb ciepłochronnych w pomieszczeniach nagrzewających się latem.

Rozwiązaniem są  szyby selektywne tzw. kontroli słonecznej. Szyby te zostały, co prawda opracowane z myślą o budynkach biurowych wyposażonych w  klimatyzację mechaniczną, znakomicie nadają się jednak również do zastosowania w budynkach mieszkalnych nie wyposażonych w klimatyzatory. Szyby przeciwsłoneczne selektywne4 zostały zaprojektowane w celu jak największej redukcji przenikania przez nie energii cieplnej promieniowanej przez słonce1 , przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej przepuszczalności światła słonecznego5 i ciepłochronności oraz neutralności kolorystycznej zbliżonej do szyby ciepłochronnej. Aby porównać szybę zespoloną ciepłochronną z szybą przeciwsłoneczną selektywną należy wziąć pod uwagę ich dwa podstawowe parametry g1 oraz LT2. Najlepsze szyby przeciwsłoneczne charakteryzują się przepuszczalnością światła słonecznego podobną do szyb ciepłochronnych, przy jednoczesnym, bliskim 20%, zmniejszeniem przenikania słonecznej energii cieplnej, co przedstawiono w tabeli 1. Latem znacząco ograniczają nagrzewanie pomieszczeń, zwłaszcza tych, w których przeszklenia mają duży udział. Należy jednak pamiętać, iż zimą powodują ograniczenie zysków cieplnych od promieniowania słonecznego


Tabela 1

Rodzaj
zespolenia
Budowa
[mm]
T – Thermofloat
S – szyba selektywna
Przepuszczalność
światła 

LT [%]
Całkowita
przepuszczalność
energii słonecznej
g [%]
Współczynnik
przenikania
ciepła
Ug [W/m2K]
Ciepłochronne
Top-Glas
Ug=1,1
4/16/4T
z argonem
76581,1
Selektywne
Silverstar (Select) Combi Neutral 70/40 -
6S/16/6
z argonem
7043
1,1
Selektywne
Stopray Elite 67/37
6S/16/6
z argonem
6740
1,1
Selektywne
Sun-Guard HS Superneutral 70
6S/16/6 z argonem6941
1,1

Jaką szybę wybrać do mojego domu? Aby zdecydować o wyborze szyby ciepłochronnej lub przeciwsłonecznych biorąc pod uwagę jedynie względy użytkowe, szyby selektywne są bowiem droższe od ciepłochronnych, należy odpowiedzieć na pytanie, co jest ważniejsze w przypadku naszego domu, ograniczenie nagrzewania pomieszczeń latem czy też większe zyski ciepła. Z punktu widzenia komfortu przebywania w pomieszczeniach przez cały rok, odpowiedź jest jedna. Należy wybrać szyby przeciwsłoneczne selektywne, ponieważ efekt zmniejszonego zysku ciepła zimą i co za tym idzie niższej temperatury w pomieszczeniu w pochmurne dni, możemy zlikwidować przez trochę większe odkręcenie kurka termostatu na kaloryferze. Podobnego zabiegu nie da się uczynić latem w pomieszczeniach bez mechanicznej klimatyzacji z szybami ciepłochronnymi, a takich jest znakomita większość. Jeżeli nie przeszkadza nam jednak letni upał możemy z powodzeniem pozostać przy stosowaniu szyb ciepłochronnych licząc dodatkowe złotówki zaoszczędzone w słoneczne zimowe dni. O szybach selektywnych szczególnie poważnie powinni pomyśleć również osoby planujące budowę domów z tzw. przeszklonymi ogrodami zimowymi.

Szyby przeciwsłoneczne selektywne mogą być dopasowane do potrzeb jak garnitur na miarę.

Istnieje wiele rodzajów szyb selektywnych neutralnych, które różnią się od siebie stopniem przenikania światła i energii cieplnej od słońca, przy zachowaniu tej samej doskonałej ciepłochronności. Jeżeli zależy nam na tym, aby jeszcze bardziej zmniejszyć efekt letniego nagrzewania pomieszczeń możemy zastosować szybę o współczynniku „g” dochodzącym nawet do 25%. Wiąże się to co prawda ze zmniejszeniem przepuszczalności światła słonecznego, jednak z praktyki wiadomo, iż z reguły w pomieszczeniach latem zapewniona zostaje minimalna ilość światła słonecznego. Zimą natomiast ze względu na bardzo krótki dzień większość czasu spędzamy w domu po zmroku, po powrocie z pracy czy też zajęć szkolnych. Aby oświetlić pomieszczenia potrzebne jest więc i tak światło sztuczne. Alternatywne zestawy przeciwsłoneczne selektywne przedstawia tabela 2.

Tabela 2

Szyba zespolona
przeciwsłoneczna selektywna
Budowa
[mm]
S – szyba selektywna
Światło
słoneczne

LT [%]
Całkowita
przepuszczalność
energii słonecznej
g [%]
Współczynnik
przenikania ciepła

Ug [W/m2K]
Silverstar Combi Neutral 50/256S-16-650271,1
Sun-Guard HS Superneutral 516S-16-650281,1
Stopray Carat 52/26 neutralny-niebieski6S-16-652281,1
Silverstar Combi Neutral 61/326S-16-661341,1
Sun-Guard HS Superneutral 626S-16-662341,1
Stopray Green 60/32 T (Lime 61T)6S-16-660321,1
Stopray Safir 61/32 neutralny-niebieski6S-16-661351,1
Silverstar (Select) Combi Neutral 70/406S-16-670431,1
Sun-Guard HS Superneutral 706S-16-669411,1
Stopray Elite 67/37 neutralny-zielony6S-16-667401,1
Silverstar Combi neutral 62/456S-16-663471,2
Sun-Guard HP Neutral 616S-16-660421,2
Stopray Cristal 61/40 neutralny6S-16-661421,2
Silverstar Combi Neutral Silver 43/276S-16-643281,1
Sun-Guard HS Superneutral 406S-16-639241,1
Sun-Guard HP Silver 436S-16-642311,2
Stopray Silver 43/25 srebrny6S-16-643271,1
Stopray Grey 36/27 T szary (Titanium 37 T)6S-16-636261,1

Gdzie szukać pełnej oferty szyb przeciwsłonecznych selektywnych?
Największym polskim producentem szyb zespolonych jest firma Press-Glas. Wyróżnia ją spośród większości posiadanie pełnej oferty szyb przeciwsłonecznych selektywnych wszystkich największych producentów tego rodzaju szkła. Powoduje to, iż Press-Glas może doradzać swoim klientom w sposób niezależny, obiektywnie dobierając dla każdego odpowiedni rodzaj przeszklenia. Szczegółowe informacje o firmie i oferowanych produktach znajdują się na stronie internetowej www.press-glas.com

Gerard Plaze
Przypisy:1) Przepuszczalność energii cieplnej jest jednym z podstawowych parametrów charakteryzujących szyby zespolone. Opisuje stosunek ilości energii cieplnej, która zostaje przepuszczona przez szybę zespoloną, do ilości energii cieplnej, która do niej dociera. Właściwość ta opisana jest parametrem „g”, określanym jako całkowita przepuszczalność energii cieplnej i podawana jest w procentach. 2) Promieniowanie bliskiej podczerwieni jest falą elektromagnetyczną o długości od 0,8 do 2,5 μm.3) Promieniowanie dalekiej podczerwieni jest falą elektromagnetyczną o długości powyżej 2,5 μm.

4) Szyby zespolone jedno lub dwukomorowe składające się z dwóch lub trzech tafli, z których zewnętrzna to szyba przeciwsłoneczna selektywna z niewidoczną warstwą kombinacji tlenków metali (tzw. powłoką selektywną). Cienka, niewidoczna dla oka warstwa przepuszcza światło i redukuje przepuszczanie energii słonecznej do wnętrza, równocześnie zapobiegając przenikaniu ciepła z pomieszczenia na zewnątrz. W przestrzeni między szybami może znajdować się gaz szlachetny, dodatkowo obniżający współczynnik przenikania ciepła Ug.

5) Przepuszczalność światła jest jednym z podstawowych parametrów charakteryzujących szyby zespolone. Opisuje stosunek ilości światła słonecznego, które zostaje przepuszczone przez szybę zespoloną, do ilości światła, które do niej dociera. Właściwość ta opisana jest parametrem „LT” (light transmission) określanym jako całkowita przepuszczalność światła i podawana jest w procentachReklama
Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

PRESS GLASS SA

42-262 Poczesna
Nowa Wieś, ul. Kopalniana 9
tel.: +48 34 327 50 69
Fax: +48 34 327 58 01
e-mail: nowawies@pressglass.eu
http://www.pressglass.eu
https://www.facebook.com/PRESSGLASSPrzeszklona czerń

Przeszklona czerń

Szkło, podobnie jak czerń, znajdzie zastosowanie w...

Nierozłączki z Manhattanu

Nierozłączki z Manhattanu

Na brzegu East River wyłoniła się w ostatnim czasie...

Jak montować szkło z pomocą akcesoriów do struktur bezramowych?

Jak montować szkło z pomocą akcesoriów do struktur bezramowych?

Szklane ściany działowe mogą być mocowane z pomocą...

Przeszklony taras – pomysły na aranżację domowego balkonu

Przeszklony taras – pomysły na aranżację domowego balkonu

Niezależnie od tego, jaką ilością miejsca...

Test na strzelnicy szkła kuloodpornego Pilkington

Test na strzelnicy szkła kuloodpornego Pilkington

Wygląda jak zwykła szyba – gładka i przejrzysta....» Więcej na subportalu szkło