| Wyświetleń:1108

MIREX – szkło coraz częstszym gościem naszej przestrzeni życiowej

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Spółka MIREX została założona w 1989 roku przez dwóch specjalistów, a obecnych prezesów, z branży szklarskiej: Bogdana Siemaszko i Henryka Radzika. MIREX wyspecjalizował się w produkcji wysokiej jakości wyrobów ze szkła. Aby bliżej przyjrzeć się temu ciekawemu przedsiębiorstwu, zaprosiliśmy do rozmowy Joannę Operman, Dyrektor Handlową w spółce MIREX.

Zajmują się Państwo szkłem od ponad 25 lat. Czy rynek i produkty w Państwa ocenie bardzo się zmieniły przez ten czas?

Tak, zmiana jest znacząca. Kiedyś były to podstawowe produkty, jak półeczki do mebli, a obecnie okładamy szkłem całe ściany budynku, a czasami i podłogi. Kto by na przykład kiedyś pomyślał, że będziemy mieć w domu piękne szklane parapety z lakierowanego szkła. Bardzo ważne stało się także bezpieczeństwo. Obecnie stosuje się szkło laminowane i hartowane. Klienci coraz częściej pytają też o szkło powłokowe – np. dźwiękochłonne czy samoczyszczące. Tak więc współcześnie możliwości zastosowania szkła w budownictwie są bardzo szerokie. 

Przetwarzamy szkło w zależności od potrzeb klienta. Magia szkła intryguje projektantów, którzy chętnie wykorzystują je w aranżacjach. Od kilku lat realizujemy prestiżowe zamówienia, a nasze szkło znajduje nabywców nie tylko na rynku krajowym, ale i w Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, a nawet Arabii Saudyjskiej. Nieustannie inwestujemy w park maszynowy, centra obróbcze, stosujemy innowacyjne rozwiązania technologiczne, z którymi zapoznajemy się na targach branżowych w Mediolanie czy Düsseldorfie. Zależy nam na utrzymaniu jak najwyższej jakości i standardów w pełni spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Szkło w budownictwie odgrywa coraz większą rolę, a architektura dąży do dużych, otwartych przestrzeni. Czy Państwo również odczuwają taką tendencję?

Zdecydowanie. Kończy się etap odgradzania pomieszczeń nieprzeziernym materiałem. Coraz większe jest zastosowanie szkła i lekkości, jaką daje, przezierności, czystości, nowoczesności. Także wykonywane formatki szklane są coraz większe, bo klienci niechętnie dzielą szkło na części. Najchętniej chcieliby w jednym kawałku całe ściany szklane. Jeśli chodzi o ekonomiczne i ekologiczne czynniki, które dla klientów stały się ważne, stosujemy szkło laminowane i powłokowe.

Na jakiego typu przeszklenia jest obecnie największe zapotrzebowanie?

W zakresie stolarki budowlanej – na przegrody całoszklane, czyli ścianki szklane z drzwiami również ze szkła. Balustrady szklane także wypierają inne rozwiązania. Prawie wszystkie firmy wykonujące balustrady w bieżącym roku jako ich wypełnienie zastosowały szkło. Jeśli chodzi o estetykę to mamy szkło lakierowane pod wybrany kolor, szkło z grafiką drukowaną na życzenie klienta czy laminowane z włożonym miedzy dwie szyby materiałem pasującym do wystroju wnętrza u klienta. Często stosowane jest ono zamiast glazury w kuchni czy łazience.

Czy nadal branża szklarska musi konkurować z importowanym z Dalekiego Wschodu tanim szkłem, często wątpliwej jakości, czy odbiorcy przekonali się już, że na szkle nie warto oszczędzać?

Myślę, że jak stare jest pojęcie handlu, tak i stare i stałe jest pojęcie konkurencji. Każdy chce kupić towar taniej, w związku z czym na producentach wymusza się tani zakup surowców. Nie handlujemy tanimi materiałami, gdyż są to materiały bardzo słabej jakości, zarówno na poziomie ich magazynowania, jak i późniejszego obrotu i związanymi z tym reklamacjami. Współpracujemy z największymi hutami szkła z Polski, Węgier, Czech oraz Niemiec. Posiadamy własną hurtownie szkła budowlanego. Gwarantujemy naszym klientom dostęp do bogatego asortymentu produktów, a ponadto zapewniamy specjalistyczny transport szkła w promieniu 300 km. 

A jakby Państwo ocenili rynek szkła w Polsce w ogóle? To dobry okres dla szklarzy?

Obecne trendy w budownictwie bardzo mocno promują szkło. Przykładem na to może być fakt, że wygraliśmy w tegorocznym konkursie „Nasze Dobre z Pomorza” w kategorii „Wyposażenie wnętrz/Dom i ogród” za nowatorskie rozwiązania ze szkła. Nasz Prezes odebrał nagrodę na gali w Szczecinie 5 listopada tego roku. Myślę więc, że jest to idealny okres dla firm szklarskich. Jesteśmy świadomi tego, jak wiele zalet posiada szkło, dlatego z optymizmem patrzymy w przyszłość.

Czy są Państwo w stanie wymienić najciekawszą inwestycję, która najbardziej zapadła Państwu w pamięci?

W pamięć zapadają podłogi szklane oraz całe wewnętrzne przeszklenia, jak np. w usteckim Hotelu Royal Baltic. Na uwagę zasługują także realizacje, gdzie np. całe ściany wewnętrzne w domu klienta zostały obłożone białym szkłem lakierowanym – łącznie z okładziną drzwi wewnętrznych. Wszystko tworzy jedną szklaną ścianę i tylko klamka wskazuje, gdzie znajdują się drzwi.

Miłym widokiem dla oka są także zewnętrzne balustrady szklane okalające całe budynki, często uwydatniając piękno architektury oraz przyrody. Nasi klienci mają wiele takich realizacji na swoim koncie, a jednym z przykładów jest Hotel Diune Resort w Kołobrzegu, gdzie dostarczyliśmy w tym roku ok. 1300 mkw. szklanych wypełnień balustrad. Takich realizacji jest wiele i jeśli ktoś jest fascynatem szkła to może je wymieniać bez końca...

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Wybór okien a parametry szyby zespolonej

Wybór okien a parametry szyby zespolonej

Jak dokonać dobrego wyboru w sytuacji, gdy dla laika...

Szkło laminowane na straży bezpieczeństwa użytkowników

Szkło laminowane na straży bezpieczeństwa użytkowników

Współczesna architektura bazuje na odważnych,...» Więcej na subportalu szkło