| Wyświetleń:3123

D.A.Glass – najbardziej innowacyjny producent szkła w branży?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Siedziba D.A.Glass

fot. D.A.Glass

Siedziba D.A.Glass


Linia magnetronowa

fot. D.A.Glass

Linia magnetronowa

Laboratorium D.A.Glass

fot. D.A.Glass

Laboratorium D.A.Glass

Linia magnetronowa

fot. D.A.Glass

Linia magnetronowa

D.A.Glass Ameryka

fot. D.A.Glass

D.A.Glass Ameryka

Czujniki natężenia światła zainstalowane na sztucznej roślinności.

fot. D.A.Glass

Czujniki natężenia światła zainstalowane na sztucznej roślinności.

Fotospektrometr

fot. D.A.Glass

Fotospektrometr

Linia magnetronowa

fot. D.A.Glass

Linia magnetronowa

Szkło D.A.Glass a szklarnia

fot. D.A.Glass

Szkło D.A.Glass a szklarnia

Szkło D.A.Glass a szklarnia

fot. D.A.Glass

Szkło D.A.Glass a szklarnia

Działalnością, z którą najczęściej kojarzona jest firma D.A.Glass, jest optyka zajmująca się badaniem natury światła, prawami opisującymi jego emisję, rozchodzenie i rozpraszanie, oddziaływanie z materią oraz pochłanianie przez materię. D.A.Glass posiada m.in. patenty związane z chemiczną obróbką szkła, z unikalnym układem optycznym, patenty związane z warstwami antybakteryjnymi i wiele więcej – a wszystko to w polskim przedsiębiorstwie z Rzeszowa. Nie mogąc przejść 
obojętnie obok tak ciekawej firmy, zaprosiliśmy do rozmowy Radosława Cichonia, Dyrektora ds. Zarządzania w D.A.Glass.

Może Pan opowiedzieć o początkach D.A.Glass? Skąd pomysł na taką działalność?

Prowadzona obecnie działalność firmy D.A.Glass ma początki we wczesnych latach 90-tych XX wieku. W okresie transformacji, jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”, powstawały punkty usługowe, sklepy, hurtownie. W miejscach tych, podstawowym sprzętem, bez którego działalność byłaby, jeśli nie niemożliwa, to co najmniej mocno utrudniona, są półki i regały. W odpowiedzi na to rosnące zapotrzebowanie, firma rozpoczęła produkcję opatentowanych przez siebie uniwersalnych konstrukcji półek z hartowanego szkła. Właścicielka firmy, Pani Teodora Doros, posiadała już ogromne doświadczenie w pracy ze szkłem nabyte w ośrodku badawczym w jednej z najlepiej znanych i rozpoznawalnych w świecie amerykańskiej firmie Smith&Wesson (jednego z największych producentów broni). Dzięki jej wiedzy i doświadczeniu, firma – już pod nazwą D.A.Glass – rozpoczęła w 2000 roku produkcję opartą na chemicznej modyfikacji powierzchni szkła płaskiego, najpierw dla potrzeb produkowanych elementów półek i regałów, a wkrótce dla szerszego grona odbiorców.


Jakie produkty oferujecie branży budowlanej?

Branża budowlana jest od lat największym odbiorcą naszych produktów. Oferujemy szkło do budowy szklarni, ogrodów zimowych, szkło o unikalnych właściwościach, pozwalających na uzyskanie znacznie wyższych plonów niż w szklarniach i ogródkach z tradycyjnym szkłem czy folią. Nasze adaptacyjne, dyfuzyjne szkło szklarniowe zmienia swoje właściwości w zależności od oświetlenia, wilgotności (opadów deszczu), w tak sposób, by rośliny otrzymywały optymalną dawkę promieniowania niezbędnego do fotosyntezy, dostosowaną do rodzaju uprawianych roślin. Kolejnym produktem jest szkło dyfuzyjne dla architektury wnętrz i elewacji. Jeną z unikalnych właściwości tego szkła jest zdolność do zabezpieczenia przed niepożądanym przepływem energii. Właściwości refleksyjne tego szkła ograniczają straty energii w zimie i zmniejszają koszty klimatyzacji w lecie. Dzięki pokryciom nakładanym magnetronowo, w architekturze wnętrz można zastosować nasze lustra fenickie (weneckie), szkła głęboko trawione we wzory, szkła z wzorami/napisami trawionymi. Szkła refleksyjno-dyfuzyjne, będące produktem połączonych technologii magnetronowej i chemicznej obróbki powierzchni charakteryzują się niespotykaną fakturą i kolorystyką powierzchni i mają szerokie zastosowanie w architekturze wnętrz.

Jakie szkło do szyb zespolonych? Istnieje coś takiego, jak idealny, uniwersalny zestaw szybowy?

Szyby zespolone, powszechnie stosowane w budownictwie, muszą charakteryzować się małym współczynnikiem przenikana ciepła Ug i dużą transmitancją światła w zakresie widzialnym. Inaczej mówiąc, muszą stanowić dobrą izolację termiczną przy dużej przezroczystości. Do zespoleń należy więc stosować szkła o powierzchni antyrefleksyjnej dla światła widzialnego i jednocześnie niskoemisyjnej dla promieniowania podczerwonego. Spełnienie tych warunków daje sprawnie działające szyby zespolone.

D.A.Glass – Centrum Badawczo-Rozwojowe

Jak jeszcze można ulepszyć przeszklenia? Nad czym pracuje obecnie Wasz zespół naukowy?

D.A.Glass realizuje projekt badawczy współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju „Zespolenia wielokomorowe”. Celem tych prac jest zbadanie możliwości wykonania i określenie właściwości termicznych, optycznych i akustycznych szyb zespolonych składających się z wielu komór utworzonych przez zespolenie tafli szkła o grubościach dużo poniżej 1 mm. Takie szyby powinny się charakteryzować niezmiernie małym współczynnikiem przenikania ciepła, przy dużej przezierności zespolenia i doskonałej izolacji akustycznej. Może to stworzyć nowy materiał konstrukcyjny  dla budownictwa, pozwalający na budowę całych ścian ze szkła o izolacyjności cieplnej porównywalnej z najlepszymi materiałami ceramicznymi. We współpracy z laboratoriami badawczymi kilku wyższych uczelni w Polsce, ośrodkami w Niemczech i Holandii, zostanie skonstruowane zespolenie wielokomorowe o nieosiągalnych dotychczas parametrach.

Nie często się zdarza, aby Polskie przedsiębiorstwo otwierało swoją fabrykę za granicą. Wy tego dokonaliście i to nie u „sąsiada za miedzą”, a w Stanach Zjednoczonych. Jakie produkty będziecie tam wytwarzać?

Firma „Córka w Stanach Zjednoczonych” będzie, po dojściu do pełnej zdolności produkcyjnej, lustrzanym odbiciem D.A.Glass – m.in. dlatego firma ta nosi nazwę D.A.Glass Ameryka.

D.A.Glass Ameryka

Jak przedstawia się sprzedaży w kraju i poza jego granicami? Polacy cenią sobie innowacyjne szkło?

Relacja sprzedaży w kraju oraz poza jego za granicami wygląda następująco: Polska 68% – reszta świata 32%. Polacy coraz chętniej wybierają bardziej zaawansowane technologicznie produkty o lepszych parametrach. Każdego roku obserwujemy większą otwartość na stosowanie szkła zmodyfikowanego, dające lepsze efekty, nawet jeżeli kosztuje to nieco więcej. Mniej istotna staje się cena pierwotnego zakupu, a na znaczeniu zyskują efekty zastosowania dedykowanego szkła, posiadającego podwyższone parametry.

Czego możemy spodziewać się po D.A.Glass w 2016 roku?

Należy się spodziewać dalszego rozwoju firmy, wprowadzenia na rynek nowych produktów, nie tylko modyfikowanego powierzchniowo szkła, ale również nowych, opraw oświetleniowych o charakterystyce pozwalającej na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, uniknięcie niekorzystnych zjawisk „śmiecenia” światłem, bardziej energooszczędnych. Wdrożenie unikalnego układu optycznego do zastosowań architektury zarówno wewnątrz budynków jak i na zewnątrz. Dzięki temu rozwiązaniu oświetlone mogą być wybrane elementy budynku nie powodując oświetlenia okien poprawiając jakość życia, możliwość oświetlenia wybranych elementów, wnętrz, zarówno w domach, biurach, salach widowiskowych, teatrach, studiach telewizyjnych i wielu, wielu innych miejsc, gdzie ważne jest światło, precyzja i energooszczędność. 

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Wybór okien a parametry szyby zespolonej

Wybór okien a parametry szyby zespolonej

Jak dokonać dobrego wyboru w sytuacji, gdy dla laika...

Szkło laminowane na straży bezpieczeństwa użytkowników

Szkło laminowane na straży bezpieczeństwa użytkowników

Współczesna architektura bazuje na odważnych,...» Więcej na subportalu szkło