HTG Polska, czyli zaawansowane technologicznie szkło prosto z Polski

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Próbki szkła prywatnego SwitchView dla klientów HTG

fot. HTG

Próbki szkła prywatnego SwitchView dla klientów HTG


Szkło prywatne HTG SwitchView w siedzibie RMF FM w Krakowie

fot. HTG

Szkło prywatne HTG SwitchView w siedzibie RMF FM w Krakowie

Szkło prywatne HTG SwitchView w siedzibie RMF FM w Krakowie

fot. HTG

Szkło prywatne HTG SwitchView w siedzibie RMF FM w Krakowie

HTG Polska została utworzona przez HTG High Technology Glass S.A. z siedzibą w Szwajcarii. Wieloletnie doświadczenie założycieli w branży szkła zdobyte w Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji i Szwajcarii oraz wypracowane własne, innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwoliły na znalezienie inwestorów i stworzenie w 2012 roku firmy z kapitałem przekraczającym 3 mln USD. W 2013 roku udziałowcy zadecydowali o otwarciu zakładu produkcyjnego z lokalizacją w Bydgoszczy. Rozmawiamy z Norbertem Kowalkowskim, dyrektorem zarządzającym High Technology Glass Polska.

Panie Norbercie, proszę opowiedzieć o początkach HTG.

Uczyłem się i pracowałem w Wielkiej Brytanii w firmie zajmującej się szkłem. Objąłem stanowisko menadżera odpowiedzialnego za laminowanie szkła. Mimo że na początku nie miałem pojęcia o tej branży, moje zainteresowanie powoli stawało się coraz większe. Może było to spowodowane tym, że do tej wiedzy musiałem dotrzeć sam. Byłem otwarty na testowanie nowych rzeczy. Cały czas chciałem więcej i chciałem wszystkim pokazać, że „da się to zrobić”. 

Po jakimś czasie zaczęły mnie przytłaczać codzienne, powtarzające się zadania, więc zdecydowałem się znaleźć nową pracę. Znajomość z kolegą z Moskwy zaowocowała wspólną działalnością i pozyskaniem inwestorów ze Szwajcarii. Względy rodzinne przekonały mnie do uruchomienia produkcji w Bydgoszczy. W 2012 zarejestrowaliśmy tutaj spółkę, a w 2013 wynajęliśmy halę, otworzyliśmy produkcję i tak ta przygoda trwa do dziś.

Wszystko szło zgodnie z planem od samego początku?

Początkowo chcieliśmy skupić naszą działalność na laminowaniu szkła. Miał to być po prostu wyspecjalizowany mikro zakład. Złożyliśmy wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego o tzw. kredyt technologiczny, nie spodziewając się, że dostaniemy pieniądze. Otrzymaliśmy 4 mln zł. Z mikro firmy zrobiło się więc większe przedsięwzięcie. Lata 2013-2015 były wstępem do naszego biznesu. Po zakupie maszyn zakończyliśmy organizację zakładu i rozpoczęliśmy pracę. Zamówienia zaczęły rosnąć w szybkim tempie, a my zwiększaliśmy sprzedaż z miesiąca na miesiąc. 

Kluczowy był sam pomysł czy o powodzeniu przedsięwzięcia zadecydowały inne czynniki?

Część naszych produktów oparta jest o innowacyjne rozwiązania. Modyfikacja i udoskonalenie procesów produkcyjnych pomogły nam opracować tańsze technologie, dzięki czemu koszty produkcji są mniejsze. To z kolei przyciągnęło klientów, których traktujemy indywidualnie i zachowujemy z nimi partnerskie relacje. Opracowaliśmy także nowoczesny system kontroli jakości i wysoko wyspecjalizowany system obsługi klienta. Przydały się także kontakty międzynarodowe. 

Jakie produkty są głównymi w ofercie i co je wyróżnia?

Głównymi produktami są przetworzone szkło płaskie i laminowane, a w szczególności szkło dla budownictwa (ścianki działowe, drzwi, fasady, zadaszenia, balustrady), szkło ognioodporne, szkło kuloodporne, szkło bezpieczne oraz szkło z warstwą hydrofobową. Naszym prestiżowym produktem jest szkło prywatne SwitchView. 

SwitchView to technologicznie zaawansowane rozwiązanie w zakresie szkła inteligentnego. Jest interesujące ze względu na swoją funkcjonalność oraz wspaniałe możliwości aranżacyjne. Pozwala na zmianę transparentności panelu szklanego od stanu matowego do przezroczystego. Najnowsza technologia daje możliwość sterowania szkłem od pełnej prywatności do pełnej widoczności w czasie krótszym od sekundy. Technologia szkła prywatnego opiera się na specjalnej folii zawierającej ciekłe kryształy (folia PDLC), która może być sterowana w sposób wybrany przez klienta (włączniki, piloty, telefony komórkowe, komputery). 

Jesteśmy jedyną firmą, która w jednym panelu zrobi szkło prywatne, podgrzewane i kuloodporne. Istota tkwi w technologii laminowania szkła. Jesteśmy w stanie zalaminować wszystko, co jest wystarczająco płaskie.

Na szkle jakich dostawców opieracie swoje produkty?

Podstawowym surowcem dla naszych produktów jest szkło pochodzące z europejskich hut, takich jak Saint-Gobain, Guardian, Pilkington oraz AGC. Zwykliśmy zaopatrywać się w szkło głownie u lokalnych dostawców ze względu na szeroki wachlarz proponowanych produktów, bez konieczności pełnego zatowarowania w wybranej hucie, gdyż cały czas borykamy się z niewystarczającym miejscem do magazynowania. Zaawansowane technologicznie szkło, które produkujemy, wymaga także najwyżej jakości foli laminacyjnych oraz innych komponentów, w oparciu o które budujemy nasze szkło inteligentne. Surowce te sprowadzamy bezpośrednio od dostawców z Europy i Azji. 

Do kogo skierowana jest oferta?

Naszymi klientami są zakłady szklarskie, budowlane, generalni wykonawcy, deweloperzy, firmy produkujące okna i drzwi, biura projektowe i architektoniczne. Obsługujemy także klientów indywidualnych chcących realizować ambitne, nowoczesne i technicznie zaawansowane projekty, wymagające najwyższego profesjonalizmu oraz otwartości na nietypowe rozwiązania. 

Jak ocenia Pan ostatnie miesiąca czy lata rozwoju firmy?

Przez ostatnie lata budowaliśmy naszą pozycję w oparciu o świadomość marki, gwarancję jakości oraz optymalizację oferowanych usług. Zostały wdrożone długoterminowe kierunki rozwoju nowych projektów. Dostaliśmy dotację na promocję szkła hydrofobowego, które będziemy rozpowszechniać na międzynarodowych targach. 

A jakie są plany na przyszłość?

W przyszłym roku czekają nas wyjazdy do Szwajcarii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Białorusi i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mamy w planach wybudowanie własnej hali w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, bo naszym zdaniem jest to jeden z najlepszych terenów inwestycyjnych w regionie. 

Chcemy się wypromować na skalę międzynarodową w produkcji szkła prywatnego SwitchView, szkła ogrzewanego i szkła hydrofobowego. Chcemy zaistnieć na największych rynkach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania, przy zachowaniu sporego udziału w rynku krajowym. Naszym priorytetem jest, aby nasze produkty były najwyższej jakości. Chcemy stworzyć sobie szansę na konkurowanie z liderami rynku ceną oraz parametrami funkcjonalno-użytkowymi naszych paneli. 

#szklo_budowlane, #szklo_inteligentne, #switch_view

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Parametry szkła a estetyka

Parametry szkła a estetyka

Różne budynki to różne potrzeby pod względem...

Nowe rozwiązania dla komfortu akustycznego od PRESS GLASS

Nowe rozwiązania dla komfortu akustycznego od PRESS GLASS

Świadomość zagrożenia hałasem wśród...

NSG Group świętuje 100 lat powstania

NSG Group świętuje 100 lat powstania

Uroczyste otwarcie wystawy poświęconej historii...

Techniczne wyzwania dla stosowania szkła w drapaczach chmur

Techniczne wyzwania dla stosowania szkła w drapaczach chmur

Zaawansowane technologicznie przeszklenia o dużej...» Więcej na subportalu szkło