G2A Arena – harmonijne odwzorowanie sferycznych kształtów z płaskich formatek szkła

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa to największy obiekt kongresowo-wystawienniczy w regionie podkarpackim. Na potrzeby wykonania wszystkich przeszkleń zewnętrznych, w tym m.in. przeszklenia fasady, świetlika dachowego oraz szklanej kopuły, PRESS GLASS dostarczył ponad 8 tys. mkw. szyb zespolonych ze szkłem selektywnym typu 70/37. 

Głównym wykonawcą fasad zewnętrznych była firma RECONAL. G2A Arena to wielofunkcyjny, nowoczesny i bardzo dobrze skomunikowany futurystyczny obiekt autorstwa biura projektowego APP DOM. Kompleks składa się z dwóch połączonych ze sobą niejednolitych brył o całkowitej powierzchni 28 tys. m². Funkcjonalności centrum rozdzielono między dwie odmienne wizualnie bryły: odwrócony stożek (działalność kongresowa) i naziemną kopułę (z przeznaczeniem na organizację targów). To duża zaleta centrum – budynki są autonomiczne i działają niezależnie, ale mogą stanowić również jedną spójną całość.

» Budynek kongresowy

Architektura budynku kongresowego nawiązuje kształtem do przeszklonego stadionu sportowego zbudowanego na planie koła. Kształt ten porównywany jest do odwróconego i ściętego stożka. Na potrzeby przeszklenia elewacji PRESS GLASS dostarczył 2,2 tys. m² szyb fasadowych ze szkłem hartowanym i laminowanym o wysokiej selektywności typu 70/37 oraz 1,4 tys. m² szyb zespolonych z nieprzeziernym szkłem emaliowanym. 

Dodatkowym źródłem naturalnego światła słonecznego jest w tym budynku świetlik dachowy w kształcie przeszklonej kopuły, na realizację której wykorzystano ponad 0,8 tys. m² szyb zespolonych. Budynek kongresowy został podzielony na trzy kondygnacje nadziemne i dodatkowo podpiwniczony na potrzeby podziemnego parkingu. W tym budynku znajduje się m.in. największa w regionie podkarpackim aula na prawie 900 osób. Dodatkowo wnętrze obiektu zajmują dwie duże sale konferencyjno-bankietowe oraz pomieszczenia biurowe.

» Budynek o charakterze wystawienniczym

Drugi budynek w kompleksie G2A Arena to jednokondygnacyjna otwarta przestrzeń wystawiennicza. Tutaj znajduje się m.in. sala wystawowa o powierzchni 4,8 tys. m². Wzbogacono ją o dwie antresole – każda o powierzchni 1,2 tys. m² – z pełnym zapleczem biurowym. Kształt tego budynku to futurystyczna wariacja na temat nowoczesnej architektury, czyli częściowo przeszklona, dwustopniowa i zróżnicowana ze względu na wysokość, kopuła nadziemna zbudowana na planie elipsy. Kopułę skonstruowano na bazie stalowych łuków z profili rurowych schodzących się w kluczu stanowiącym łącznik pomiędzy dwiema częściami kopuły. 

Do stabilizacji kopuły oraz do podparcia elementów pokryć zastosowano ponadto płatwie kratownicowe. Do pełnego przeszklenia niższej części kopuły wykorzystano również prawie 3 tys. m² szyb zespolonych hartowanych i laminowanych. Szyby wyprodukowane przez PRESS GLASS wykorzystano także do przeszklenia pionowego łącznika między kopułami oraz częściowego doświetlenia wyższej części kopuły, pod którą znajdują się m.in. pomieszczenia biurowe.

» Dostawa i montaż szyb na obiekcie G2A Arena

Jacek Sikora, dyrektor ds. sprzedaży, prowadzący projekt ze strony PRESS GLASS, podkreśla, że wybór szyb selektywnych typu 70/37 nie był przypadkowy. – Duża ilość przeszkleń zewnętrznych to także wyzwanie pod kątem komfortu termicznego w trakcie użytkowania obiektu, do którego dociera dużo światła i energii cieplnej. Na potrzeby tego obiektu dostarczyliśmy więc szyby kontroli słonecznej, które pozwalają racjonalnie zarządzać ilością energii słonecznej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej transmisji światła – mówi Jacek Sikora.

Roman Lemanowicz, kierownik robót w firmie RECONAL, wskazuje, że była to niewątpliwie jedna z trudniejszych realizacji, jakie koordynował. Realizacja przeszkleń na dwóch niejednorodnych ze względu na budowę bryłach wymagała dużej precyzji i obrania odmiennych strategii montażu. – Montaż szyb na kopule odbywał się z użyciem rusztowań siatkowych, a pojedyncze pakiety były wkładane w gniazda na podkładkach za pomocą przyssawek. Taki sposób montażu był wymuszony innymi pracami prowadzonymi równolegle pod wspomnianą kopułą. Inaczej było w przypadku montażu szyb odchylonych od pionu na stożku – szyby fasadowe wciągano do środka obiektu z podestu, co wiązało się z koniecznością częściowego demontażu rusztowań – wyjaśnia Roman Lemanowicz.

Na firmę RECONAL w trakcie realizacji zlecenia czekały także dodatkowe prace, które nie były zaplanowane w pierwotnym harmonogramie. – Konstrukcja aluminiowa oraz szyby przeznaczone do szklanych fasad zostały przygotowane zgodnie ze specyfikacją konstrukcyjnego projektu wykonawczego, według którego wsporcza konstrukcja stalowa kopuły została wykonana i dostarczona na plac budowy z uchwytami mocującym słupy aluminiowej konstrukcji fasady. Wysoka dokładność umiejscowienia uchwytów miała kluczowy wpływ dla właściwego montażu konstrukcji aluminiowej, następnie montażu wypełnień szklanych i w konsekwencji zapewnienia właściwych parametrów fasady w trakcie jej użytkowania. Podczas prac montażowych płaszcza fasady okazało się jednak, że występują różnice w rzeczywistym umiejscowieniu uchwytów w porównaniu z projektem. Różnice te udało nam się jednak zniwelować dzięki stałej współpracy z geodetami. Ostatecznie, mając jako priorytet dokładność i szczelność fasady, zamontowaliśmy wszystkie elementy zgodnie z założeniami projektowymi – tłumaczy Roman Lemanowicz.

Ciekawostką jest fakt, że prawie wszystkie szyby, które dostarczył PRESS GLASS, miały kształt trapezowy. Formatki zostały tak dobrane przez projektantów obiektu, aby bardzo dobrze odwzorować kuliste i cylindryczne kształty projektowanej bryły kompleksu. Trapezowe szyby różniły się kształtem na każdym poziomie kopuły. – Wymagało to od nas dużej precyzji na etapie produkcji i dostaw – dodaje Jacek Sikora.

Szyby, oprócz dodatkowego wymogu, jakim był indywidualny kształt formatek, były poddane co najmniej kilkustopniowemu procesowi przetworzenia. W przypadku rozproszenia miejsc wykonywania poszczególnych procesów mogłoby to wpływać na niepewność dostaw. – Jednak dzięki temu, że w naszym przypadku w jednym zakładzie możemy wykonać wszystkie procesy produkcji – skutecznie wyeliminowaliśmy to ryzyko – informuje Rafał Wrona, dyrektor ds. produkcji szyb specjalnych w PRESS GLASS.

Dostawa formatek szklanych odbywała się według ściśle określonej kolejności i w odpowiednich partiach. – Miało to na celu właściwe zsynchronizowanie procesu dostaw na plac budowy z kolejnością i terminami montażu przeszkleń na poszczególnych fragmentach budynku – wskazuje Zdzisław Warzycha, kierownik działu transportu w PRESS GLASS.

Do realizacji wizji architektów wykorzystano w tej inwestycji w sumie 8,2 tys. m² hartowanych i laminowanych szyb zespolonych o kształcie trapezowym oraz przetworzono 21 tys. m.b. profili aluminiowych.

Zobacz G2A Arena tutaj

#szyby_zespolone, #szklo_fasadowe, #produkcja_szyb, #fasady_szklane

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

PRESS GLASS SA

42-262 Poczesna
Nowa Wieś, ul. Kopalniana 9
tel.: +48 34 327 50 69
Fax: +48 34 327 58 01
e-mail: nowawies@pressglass.eu
https://www.pressglass.com/pl/
https://www.facebook.com/PRESSGLASSInteligentne zarządzanie naturalnym światłem w placówkach medycznych

Inteligentne zarządzanie naturalnym światłem w placówkach medycznych

Czy my wszyscy w pewnym stopniu nie jesteśmy włączeni...

Korzyści z zastosowania ciepłej ramki dystansowej SWISSPACER – konferencja Świata Szkła

Korzyści z zastosowania ciepłej ramki dystansowej SWISSPACER – konferencja Świata Szkła

SWISSPACER zaprasza w poniedziałek 9 grudnia od 9:00 na...

Super Spacer® firmy Edgetech w wieżowcu HoHo Wien

Super Spacer® firmy Edgetech w wieżowcu HoHo Wien

Pierwszy drewniany wieżowiec Austrii wskazuje drogę do...

Wolontariusze z NSG Group

Wolontariusze z NSG Group

60 wolontariuszy, 150 godzin pracy, 43 posadzone drzewa,...

Dynamicznie przyciemniane szkło Halio® w starym brukselskim dworcu Gare Maritime

Dynamicznie przyciemniane szkło Halio® w starym brukselskim dworcu Gare Maritime

Instalacja jednego z najbardziej zaawansowanych systemów...» Więcej na subportalu szkło