| Wyświetleń:848

Jak zapobiegać zaparowywaniu szyb okiennych zimą?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Parowanie szyb może być spowodowane słabą wymianą powietrza w budynku.

fot. MS więcej niż OKNA

Parowanie szyb może być spowodowane słabą wymianą powietrza w budynku.


Im bardziej energooszczędne produkty zamontujemy w naszym domu (tyczy się to zarówno profili, jak i pakietu szybowego), tym prawdopodobieństwo parowania szyb od wewnątrz będzie mniejsze.

fot. MS więcej niż OKNA

Im bardziej energooszczędne produkty zamontujemy w naszym domu (tyczy się to zarówno profili, jak i pakietu szybowego), tym prawdopodobieństwo parowania szyb od wewnątrz będzie mniejsze.

Zbierająca się na szybie rosa to zmora wielu inwestorów. Przyczyn gromadzenia się pary wodnej może być wiele. Warto poznać ich listę, by skutecznie zapobiegać temu zjawisku.


Jak ostrzegają lekarze, nadmierne gromadzenie się wilgoci na szybach od strony pomieszczenia może być bardzo niebezpieczne, gdyż ułatwia rozwijanie się groźnych dla zdrowia mikroorganizmów. Należy zatem temu zapobiegać. Ale rosa gromadzić się może też w innych miejscach na oknie. Warto zweryfikować przyczynę pojawiania się wilgoci i zapoznać się z radami specjalistów z firmy MS więcej niż OKNA.

Para na szybie od strony wnętrza


Najczęściej zimą wilgoć osadza się na oknach od strony pomieszczenia. Zjawisko przede wszystkim zaobserwować można przy dolnej krawędzi przeszklenia, czyli nad listwą przyszybową oraz w narożach. Przyczyną skraplania się tu wilgoci w okresie zimowym jest przekroczenie tak zwanego „punktu rosy”. Występuje ono wówczas, gdy na bardzo zimną szybę zadziała silnie wilgotne powietrze w ogrzewanym pomieszczeniu. Zjawisko nasila się podczas parowania wilgoci z łazienki po kąpieli, w czasie intensywnego gotowania czy suszenia prania we wnętrzu. Długo utrzymująca się para na oknach jest niepożądana. 

» Ciepłe okna.
Im bardziej energooszczędne produkty zamontujemy w naszym domu (tyczy się to zarówno profili, jak i pakietu szybowego), tym prawdopodobieństwo parowania szyb od wewnątrz będzie mniejsze. Ciepłe przeszklenia znacznie ograniczają osadzanie się rosy od strony wnętrza.

» Ramka międzyszybowa. Tafle szkła w nowoczesnych oknach oddzielone są specjalną ramką dystansową. Wybierajmy produkty jedynie z ciepłą ramką, która podnosi parametry termoizolacyjne całego przeszklenia. Firma MS więcej niż OKNA zapewnia takie rozwiązanie, oferując nowoczesne, kolorowe ramki CHROMATECH. Są one w stanie podnieść temperaturę krawędzi szyby nawet o 3°C.

» Skuteczna wentylacja. Obniżyć zbyt wysoką wilgotność powietrza pomoże sprawny system wentylacyjny, który w większości przypadków składa się z wywiewników (kratek wentylacyjnych w łazience i kuchni) oraz z urządzeń nawiewnych montowanych w lub na oknach:

a. Nawiewniki. Nowoczesne okna wyposażane są w urządzenia ułatwiające wymianę powietrza. Nawiewniki dbają o wentylację w całym domu. Mogą mieć regulowany przekrój otworu, dzięki czemu sami decydujemy, jak dużo świeżego powietrza będzie wpadać do wnętrza. Znajdziemy też nawiewniki sterowane automatycznie (w zależności od zmian ciśnienia) lub higrosterowalne (dostosowujące się do zmian wilgotności powietrza).

b. Mikrowentylatory. To urządzenia o mniejszym przekroju niż nawiewniki, zapewniające podstawową, minimalną wymianę powietrza przy zamkniętym oknie.

c. Wietrzenie. Parowanie szyb może być spowodowane słabą wymianą powietrza w budynku. 

Aby doraźnie wspomóc system wentylacji, można po prostu otworzyć na chwilę okno, jednak wtedy cyrkulacja powietrza może być zbyt intensywna. Ze względu na to, warto wybierać przeszklenia wyposażone w funkcję rozszczelnienia. Przez odpowiednie przekręcenie klamki zmniejszymy docisk uszczelek okna, dzięki czemu świeże powietrze będzie mogło swobodnie przepływać przez niewielką szczelinę między skrzydłem a profilem ościeżnicy.

» Kaloryfery pod oknami. Ryzyko parowania spada również wówczas, jeśli budynek ogrzewany jest grzejnikami umieszczonymi pod oknami. Pomogą one pod warunkiem, że nie będą zabudowane albo zasłonięte od góry.

Rosa pojawiająca się na zewnątrz okna


Takie zjawisko możemy zaobserwować, gdy na dworze panuje wysoka wilgotność i występują duże wahania temperatur między dniem a nocą. Para ukazuje się najczęściej na środku szyby od strony elewacji. Dlaczego tak się dzieje i jak zapobiegać osadzającej się tu wilgoci?

» Para na zewnątrz okna to zjawisko naturalne i świadczy o doskonałych parametrach naszych przeszkleń. Energooszczędne okna będą się tak zachowywać, gdyż pakiet szybowy idealnie izoluje wnętrze domu od warunków atmosferycznych. Oznacza to, że szyba od strony pomieszczenia pozostanie ciepła, co ogranicza parowanie na jej powierzchni, podczas gdy chłodna zewnętrzna pokrywa się rosą. Wilgoć osadza się na niej, jak na każdym innym chłodnym elemencie wokół domu, np. zaparkowanym samochodzie.

» Do mycia okien można używać preparatów ograniczających osadzanie się pary wodnej na szybach (tzw. środki „antypara”). Można też zastosować chemię samochodową w postaci „niewidzialnej wycieraczki”. Czynności te należy przeprowadzić w ciepłym okresie, zanim warunki atmosferyczne zaczną sprzyjać roszeniu.

Parowanie między szybami


Jest zjawiskiem wysoce niepożądanym. Gdy rosa występuje między szybami okna, może to świadczyć o rozszczelnieniu skrzydła i najczęściej oznacza spadek właściwości termoizolacyjnych przeszklenia. Jest to poważna wada, kwalifikująca szybę do wymiany. 

#szyby_okienne, #pakiety_szybowe, #zaparowywanie_szyb

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Ensinger stawia na największe na świecie targi BAU

Ensinger stawia na największe na świecie targi BAU

Specjalista w dziedzinie profili izolacyjnych do...

Od ziarna piasku po taflę szkła – rusza interaktywna wystawa edukacyjna w Sandomierzu

Od ziarna piasku po taflę szkła – rusza interaktywna wystawa edukacyjna w Sandomierzu

W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu otwarto wystawę pod...

Guardian Glass uruchamia nowy coater w zakładzie produkcyjnym w Częstochowie

Guardian Glass uruchamia nowy coater w zakładzie produkcyjnym w Częstochowie

Nowy coater, nowa linia produkcyjna szkła float oraz...

Zmiany w strukturze zarządzania w Guardian Glass

Zmiany w strukturze zarządzania w Guardian Glass

Ron Vaupel, President oraz CEO of Guardian Industries,...» Więcej na subportalu szkło