| Wyświetleń:2848

Co się kryje w szybie?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Szyba SUPERtermo 0,5 W/m2K MS więcej niż OKNA z nową jaśniejszą powłoką termiczną oferuje przepuszczalność światła na poziomie Lt=74% i przepuszczalność energii słonecznej g=53%

fot. MS więcej niż OKNA

Szyba SUPERtermo 0,5 W/m2K MS więcej niż OKNA z nową jaśniejszą powłoką termiczną oferuje przepuszczalność światła na poziomie Lt=74% i przepuszczalność energii słonecznej g=53%


Zobacz również:

oknoad

Tylko u nas moskitiery na okna łukowe

Nowa aplikacja AR - Winkhaus

Ekspert Stolarki

Montaż okna na Porothermie

Dobry Montaż


Pozwala to na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie promieni słonecznych do doświetlenia i utrzymania optymalnej temperatury w domu.

fot. MS więcej niż OKNA

Pozwala to na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie promieni słonecznych do doświetlenia i utrzymania optymalnej temperatury w domu.

Szyby odgrywają w oknach znacznie ważniejszą rolę niż mogłoby się wydawać. Zależy od nich nie tylko w jakim stopniu doświetlone będą wnętrza, ale także ile energii cieplnej do nich trafi. One również wpływają na to, jaką izolacyjnością cieplną i akustyczną będzie się charakteryzowało całe okno. 


Duże przeszklenia – nawet na całą ścianę – cieszą się niesłabnącą popularnością. Pozwalają nadać domowi nowoczesny charakter, a także otworzyć go na otoczenie i cieszyć się widokiem ogrodu. Jednak duże przeszklenia to również jeszcze większe wymagania, jakie powinniśmy stawiać szybom. Bo, wbrew pozorom, w szkle kryje się znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. Jakie możliwości oferuje szyba i na co zwrócić uwagę podczas jej wybierania?

Sprawdź parametry


Podstawowym zadaniem całej stolarki – w tym rzecz jasna również szyby, jest wpuszczenie do pomieszczenia światła i możliwość obserwacji otoczenia przy jednoczesnej ochronie przed ucieczką ciepła. O tym, jak skutecznie dany pakiet izoluje, mówi współczynnik przenikania ciepła Ug. I tu sprawa jest prosta – im jest niższy – tym lepiej. Dla przykładu szyba MS więcej niż OKNA SUPERtermo oferuje Ug=0,5 W/m²K, podczas gdy standardowe rozwiązania oscylują wokół Ug= 0,7 W/m²K.

Oprócz izolacyjności cieplnej, szyby umożliwiają nie tylko dopływ światła słonecznego, ale również energii, które te światło ze sobą niesie. Dzięki temu nie tylko możemy cieszyć się naturalnym światłem, ale również korzystać z dodatkowego źródła ciepła, jakim jest słońce. Tu sporo dowiemy się analizując dwa parametry: g i L. Ich interpretacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana. 

Współczynnik g mówi o tym, ile energii słonecznej, a współczynnik L – ile światła przepuszcza dana szyba. Ocena ich wysokości zależy od kilku czynników. Im wyższy jest g tym lepiej zimą (oznacza bowiem dodatkowe, darmowe ogrzewanie), lecz gorzej latem (przegrzanie pomieszczeń, wyższe koszty klimatyzacji). W przypadku współczynnika L teoretycznie lepiej jest, by był wysoki. Wówczas nasze wnętrza są doskonale doświetlone i wyglądają na bardziej przestronne – wyjaśnia Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA.


Musimy przy tym jednak pamiętać, że jeśli nasze okna znajdują się od strony południowej lub zajmują całą ścianę, a szyby przepuszczają dużo światła, może się okazać, że słońca mamy aż nadto i będziemy potrzebować skutecznej przed nim ochrony. W tym przypadku możemy się zdecydować na szyby przeciwsłoneczne. Jeśli jednak je zastosujemy, warto pamiętać, że ograniczamy nasłonecznienie zarówno w gorące i słoneczne dni (i to akurat dobrze), jak też w zimne i pochmurne (nieco gorzej). Wygodniejszym rozwiązaniem są regulowane osłony przeciwsłoneczne, np. zewnętrzne rolety czy żaluzje, które pozwalają dostosować nasłonecznienie według aktualnych potrzeb. Można je odsłonić, gdy potrzebujemy słońca, i zasłonić, jeśli mamy go w nadmiarze, a tym samym utrzymać w domu optymalną temperaturę, redukując koszty ogrzewania i klimatyzacji.

Szyby a hałas i niepożądane spojrzenia


Pakiety szybowe odgrywają również dużą rolę w izolacji akustycznej całego okna. A w dobie coraz większego, niezdrowego natężenia dźwięków – w miastach, ale również na ich obrzeżach np. przy ruchliwych drogach lub w hałaśliwym sąsiedztwie – to kwestia nie do przecenienia. 

Szyby chroniące przed nadmiernym hałasem są laminowane z użyciem specjalnych folii PVB, które pozwalają lepiej tłumić dźwięki. Jak udowadniają badania, izolacyjność akustyczną pakietów podwyższa też zestawianie w nich tafli o różnych grubościach. Dzięki temu możemy cieszyć się ciszą, nawet jeśli mieszkamy w głośnej okolicy – wyjaśnia Artur Głuszcz.


A co z poczuciem intymności? Jeśli nasze okna wychodzą na ulicę, warto rozważyć szyby ornamentowe. Świetnie sprawdzają się one zwłaszcza w łazienkach i toaletach. Te ozdobne szyby mają specjalnie wytłoczone, nietransparentne wzory. Dzięki temu przepuszczają światło, ale – w zależności od wybranego deseniu – w różnym stopniu zniekształcają obraz. 

Wybierz bezpieczeństwo


Wybierając szybę, warto pamiętać, że ma ona i inne funkcje niż tylko zapewnienie dostępu światła. Równie ważne jest bezpieczeństwo. Zwłaszcza w przypadku wspomnianych dużych przeszkleń i pokoi dziecięcych. Mowa tu o zabezpieczeniu zarówno przed włamywaczami, jak i przed przypadkowym stłuczeniem, np. piłką czy zabawką. 

Na rynku (i w ofercie MS więcej niż OKNA) bez trudu znajdziemy szyby bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. W pakietach antywłamaniowych, dwie 4-milimetrowe tafle sklejone są czterema warstwami specjalnej folii PVB, dzięki czemu w zasadzie nie da się ich zbić bez użycia narzędzi. Z kolei polecane do np. pokoi dziecięcych szyby bezpieczne, w których dwie 3-milimetrowe szyby sklejone są dwiema warstwami folii, po uszkodzeniu rozbiją się na wiele nieostrych kawałków, które pozostają na folii, co znacznie redukuje ryzyko skaleczenia.

#szyby_zespolone, #szyby_bezpieczne, #szyby_akustyczne

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Ensinger stawia na największe na świecie targi BAU

Ensinger stawia na największe na świecie targi BAU

Specjalista w dziedzinie profili izolacyjnych do...

Od ziarna piasku po taflę szkła – rusza interaktywna wystawa edukacyjna w Sandomierzu

Od ziarna piasku po taflę szkła – rusza interaktywna wystawa edukacyjna w Sandomierzu

W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu otwarto wystawę pod...

Guardian Glass uruchamia nowy coater w zakładzie produkcyjnym w Częstochowie

Guardian Glass uruchamia nowy coater w zakładzie produkcyjnym w Częstochowie

Nowy coater, nowa linia produkcyjna szkła float oraz...

Zmiany w strukturze zarządzania w Guardian Glass

Zmiany w strukturze zarządzania w Guardian Glass

Ron Vaupel, President oraz CEO of Guardian Industries,...» Więcej na subportalu szkło