| Wyświetleń:2801

Szyby w polskich warunkach klimatycznych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Okna od strony północnej

fot. Saint-Gobain

Okna od strony północnej


Budowa szyby ECLAZ

fot. Saint-Gobain

Budowa szyby ECLAZ

Salon z dużymi przeszkleniami na stronę południowo-zachodnią

fot. Saint-Gobain

Salon z dużymi przeszkleniami na stronę południowo-zachodnią

Szyba może stanowić nawet 90% powierzchni okna, dlatego to jej właściwości w największym stopniu decydują o energooszczędności stolarki. Nowoczesne zestawy szybowe, pokrywane powłokami ze szlachetnych metali kilkaset razy cieńszymi niż ludzki włos, potrafią izolować pomieszczenia od zimna niemal tak dobrze, jak ściana, chronić przed ich przegrzewaniem, a nawet wspomagać system ogrzewania, pozyskując darmową energię słoneczną. Najlepszy efekt można uzyskać rozwiązania odpowiednio dobrane do warunków klimatycznych.


Technologie budowlane danego regionu są pochodną panujących w nim warunków klimatycznych. W warunkach polskich najważniejszy czynnik stanowi odpowiednia izolacyjność ścian i okien, która obecnie wpływa także na standard energetyczny budynku i koszty jego utrzymania. Klimat polski należy bowiem do najzimniejszych w porównaniu z innymi krajami europejskimi, choć cechuje go zróżnicowanie geograficzne. Na każdy metr kwadratowy w ciągu roku przypada średnio 996 kWh energii słonecznej, co stanowi nawet dwa razy mniej niż w Europie Południowej. Nieco większe wartości, nawet powyżej 1100 kWh na metr kwadratowy, występują w niektórych województwach wschodnich i na północnym zachodzie. Dlatego idealne w naszych warunkach będą zestawy szybowe, które z jednej strony izolują budynek od zimnego powietrza, a z drugiej pozwolą zmaksymalizować dostępne zasoby energii. Zrównoważenie zysków i strat jest więc uzależnione od doboru zestawów szybowych o odpowiednio zbilansowanych parametrach przenikania ciepła Ug, przepuszczalności energii słonecznej g i przepuszczalności światła TL, takich jak na przykład Climatop ECLAZ.

» Zobacz materiał wideo o Climatop ECLAZ


Przede wszystkim ciepłe zestawy szybowe


Zasoby energii słonecznej w Polsce są mocno zróżnicowane w ciągu roku. Największe jej dawki trafiają do nas w czerwcu i lipcu, podczas gdy w grudniu wartość nasłonecznienia wynosi zaledwie 25 kWh/m². To prawie siedem razy mniej niż w sezonie letnim. Dlatego podstawową cechą okien powinna być izolacyjność termiczna, oznaczona symbolem Ug. Obecnie standardem są zestawy dwuszybowe o parametrach Ug=1,1 W/m²K, jednak już w domach energooszczędnych współczynnik ten jest nawet do dwóch razy niższy. Stosowane są szyby dwukomorowe, a także trzykomorowe złożone z 4 tafli szkła o współczynnikach Ug=0,3-0,7 W/m²K.

Jest to współczynnik zbliżony do parametrów ciepłej ściany. Szyby w energooszczędnych zestawach dwukomorowych są łączone za pomocą ciepłej ramki Swisspacer i wypełniane gazami szlachetnymi, takimi jak na przykład argon czy krypton, które – ze względu na wysoką gęstość i niski współczynnik przenikania ciepła – stanowią doskonałe izolatory, zapobiegające przewodzeniu ciepła z budynku do otoczenia. Dodatkowym zabezpieczeniem przed promieniowaniem ciepła na zewnątrz są niewidoczne gołym okiem warstwy tlenków metali szlachetnych, które działają w sposób selektywny. Zatrzymują one fale długie, a jednocześnie przepuszczają krótkie fale słoneczne. Dzięki umieszczeniu warstw niskoemisyjnych na szybie wewnętrznej i zewnętrznej zjawisko to działa również w drugą stronę, odbijając ciepło z powrotem do wnętrza domu. 


Więcej słońca w domu


Nasłonecznienie w polskim klimacie jest stosunkowo równomierne, choć wbrew pozorom nie jest ono jednolite. Najlepszych warunków pod tym kątem dostarcza rejon polski południowo-zachodniej znajdującej się w klimacie umiarkowanym, podczas gdy resztę kraju można zaliczyć do strefy zimnej, odznaczającej się niskim nasłonecznieniem. Dlatego w nieco cieplejszych rejonach kraju warto zużytkować zasoby energii montując zestawy szybowe o wysokim współczynniku przepuszczalności cieplnej g, co jest osiągane za pomocą odpowiednich powłok niskoemisyjnych. Jeśli szyby posiadają wyższy współczynnik g niż Ug, oznacza to, że dostarczają więcej ciepła niż przepuszczają. Tak się dzieje w przypadku zestawów szybowych Climatop ECLAZ, o współczynniku przenikania ciepła Ug=0,5 i współczynniku g=0,60. 

Z kolei w tych rejonach kraju, w których występują niedobory światła słonecznego, należy zwrócić szczególną uwagę na przepuszczalność światła TL w zestawach szybowych. Wyższy współczynnik przepuszczalności pozwoli ograniczyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do sztucznego oświetlenia. W popularnym przekonaniu im mniej tafli szkła, tym mniej barier dla przenikania światła dziennego, jednak odpowiednia kombinacja wysokiej jakości szkła i powłok niskoemisyjnych może dać lepsze rezultaty nawet w przypadku okien trzyszybowych. W szybach z serii Climatop ECLAZ zastosowano bezbarwne szklenie PLANICLEAR, na które nakłada się w urządzeniach magnetronowych powłokę PLANITHERM ECLAZ. Jej specjalne właściwości pozwalają na przepuszczanie aż 77% światła do wnętrz pomieszczeń. To najlepszy wynik dla szyb dwukomorowych. 


» Okna od strony północnej


Światło równomiernie rozproszone nie daje kontrastowych cieni, a wszystkie barwy wyglądają w nim naturalnie. Osoby obawiające się, że od strony północnej światła może być zbyt mało, powinny wybrać stosunkowo duże okna z jasnymi pakietami szybowymi. Strona północna idealnie nadaje się na sypialnie czy pracownie.

» Okna od strony południowej


Pokoje z oknami na południe są najdłużej nagrzewane przez słońce. Ekspozycja południowa okien przynosi korzyści przede wszystkim zimą: padające na szyby światło dogrzewa pomieszczenie, a tym samym poprawia bilans energetyczny budynku. W związku z tym bardzo często domy energooszczędne projektowane są w taki sposób, by okna (zwłaszcza duże przeszklenia) wychodziły właśnie na południe. Najczęściej w ekspozycji południowej i południowo-zachodniej umiejscowione są salony i pokoje dzienne.

» Okna od strony zachodniej

Bardzo intensywne, silnie nagrzewające, zapewnia mocne i głębokie nasłonecznienie w godzinach popołudniowych, pozwalające na dogrzanie pomieszczeń w okresie letnim.

» Okna od strony wschodniej

Poranne światło pada pod małym kątem i nie grzeje zbyt intensywnie, dlatego pomieszczenie z oknami na wschód nie będzie przegrzane nawet w lecie. Już około południa promienie słoneczne tu nie docierają więc ważne jest, aby okna przepuszczały jak najwięcej światła.

Autor tekstu: Maciej Mańko, Marketing Manager w Saint-Gobain Building Glass Poland
Źródło: www.linkedin.com

#szyby_zespolone, #szyby_energoooszczedne, #ECLAZ

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


ML System z dwucyfrowym wzrostem przychodów i zysków w I kwartale 2020 r.

ML System z dwucyfrowym wzrostem przychodów i zysków w I kwartale 2020 r.

ML System wypracował w I kwartale 2020 r. 19,7 mln zł...

Elastyczny system ramki dystansowej w gorącym klimacie pustynnym

Elastyczny system ramki dystansowej w gorącym klimacie pustynnym

CRICURSA Cristales Curvados, SA i Super Spacer® są od...

Komunikat Press Glass w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem (COVID-19)

Komunikat Press Glass w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem (COVID-19)

Wiceprezes Zarządu PRESS GLASS S.A. Tomasz Wozowicz...

Produkty Alufire na paryskich Polach Elizejskich

Produkty Alufire na paryskich Polach Elizejskich

Polskie produkty w najdroższej inwestycji europejskiego...

Guardian Glass odwołuje swój udział w targach glasstec 2020

Guardian Glass odwołuje swój udział w targach glasstec 2020

W obliczu trwającej pandemii koronawirusa oraz w trosce...» Więcej na subportalu szkło