| Wyświetleń:4075

Wybór okien a parametry szyby zespolonej

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Wybór okien a parametry szyby zespolonej

fot. ProfilNET | Wybór okien a parametry szyby zespolonej

Decydując się na wybór okien, stajemy nierzadko przed trudnym wyborem. Poszukując oferty, która sprawdzi się najlepiej w warunkach naszych pomieszczeń, otrzymujemy szereg pytań dotyczących tego, jakie nasze okna być powinny. Jak dokonać dobrego wyboru w sytuacji, gdy dla laika określenia takie jak  Ug, Lt bądź g niewiele mówią? Co jeśli możliwości jest jeszcze więcej? Wyjaśnią nam to eksperci ProfilNET. 


Przy wyborze odpowiedniego okna wiele uwagi powinniśmy poświęcić zastosowanym w nim szybom. To właśnie wspomniane wyżej symbole oznaczają parametry techniczne, które pakiet szybowy powinien spełnić. Ale o co właściwie chodzi? 

Ug to współczynnik przenikania ciepła szyby analogiczny do współczynnika całego okna Uw. Najprościej rzecz ujmując, jego wartość wskazuje, ile ciepła „ucieka” nam z domu poprzez właśnie szybę (lub pakiet szybowy). Wybierając szyby, powinniśmy decydować się na takie, które mają możliwie najniższy współczynnik Ug, czyli najmniejsze straty ciepła. 

Przy wyborze odpowiedniego okna niemniej ważny jest współczynnik Lt. Parametr ten określa przepuszczalność światła wyrażoną procentowo. Współczynnik ten określa, ile światła zostanie „wpuszczone” przez szybę do wnętrza. Im wyższa wartość współczynnika Lt, tym więcej światła trafi do naszych pomieszczeń. 

Ostatni ważny parametr techniczny to tzw. współczynnik g, czyli wartość określająca przenikalność energii całkowitej szyby (określona procentowo). W przypadku tego parametru mamy do czynienia z przenikaniem energii słonecznej do wnętrza. Im wyższa jego wartość, tym nasze pomieszczenia mocniej się nagrzeją (zarówno latem jak i zimą). Jego wartość musi być wyważona w taki sposób, aby zarówno zimą, jak i latem pomieszczenie nagrzewało się w satysfakcjonujący nas sposób.

Przy wyborze okien, oprócz współczynników Ug, Lt i g, warto zwrócić uwagę także na kwestie bezpieczeństwa. Decydując się na wybór aluminiowych systemów okienno-drzwiowych Aliplast, Aluprof i Heroal, bądź okien PVC Salamander oraz Schüco, dostępnych w ofercie ProfilNET, możesz zwiększyć poziom bezpieczeństwa, wybierając szyby antywłamaniowe. 

Antywłamaniowe szyby zespolone to rozwiązanie, które w połączeniu z solidnym i markowym okuciem z powodzeniem może zastąpić nieestetyczne kraty okienne, skutecznie chroniąc przed włamaniem i złodziejami. Oszklenie tego rodzaju występuje najczęściej w klasach P3A i P4A, ponieważ zabezpieczenie w tej klasie uznawane jest za odpowiednie przez firmy ubezpieczeniowe. Co warto podkreślić, zastosowanie szyb antywłamaniowych zespolonych pozwoli nam na obniżenie składki ubezpieczenia o 5-10%. 

Jak skonstruowana jest taka szyba? Zasada jej działania jest niezwykle prosta i skuteczna. Szyba wykonana jest z dwóch tafli szkła o minimalnej grubości rzędu 4 mm i odpowiednio trzech bądź czterech warstw folii PVB (folia poliwinylobutyralowa). Chociaż najpopularniejsze szyby występują w klasie P3A i P4A, w rzeczywistości norma PN-EN 356:2000 definiuje ich aż 8. Pomijając najmniej popularne klasy P1A i P2A, możemy wybierać spośród klas P3A, P4A, P5A, P6B, P7B oraz P8B.

Szyby w klasie P3A i P4A utrudniają włamanie i skutecznie mogą zastępować kraty o oczku 150 mm wykonane z drutu stalowego o średnicy 10 mm. Szyby P5B i P6B utrudniają włamanie i mogą zastąpić okratowanie wykonane z prętów stalowych o średnicy 12 mm. Z kolei w klasie P7B i P8B szyby utrudniają włamanie i mogą zastąpić okratowanie wykonane z prętów stalowych o średnicy 16 mm.

Bezpieczeństwo jest ważne, ale dla każdego oznacza coś nieco innego. Jeśli mowa o zabezpieczeniu przed kradzieżą i zniszczeniem mienia, najlepszym rozwiązaniem będą szyby zdefiniowane w normie PN-EN 356:2000. Z kolei, jeśli ważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo samych domowników, warto zwrócić swoją uwagę w kierunku szkła hartowanego ESG. Szyby takie stosujemy wszędzie tam, gdzie wymagana jest maksymalna odporność na pchnięcie, uderzenie czy obciążenie (np. zalegającym śniegiem). Ponadto, szyby ESG spełnią swoje zadanie w przypadku nagłych zmian temperatury (np. w okolicach kominka czy płyty grzewczej w kuchni). Warto nadmienić, że szkło ESG, gdy już się rozpadnie, rozlatuje się na tysiące drobnych, nieostrych kawałków. To właśnie dlatego nazywamy je… szkłem bezpiecznym. 

#szyby_zespolone, #szyby_bezpieczne, #parametry_szyb, #TarnowskieGóry

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY