Szkło laminowane jako bezpieczne rozwiązanie dla budownictwa

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Aby nasze okna spełniały określone wymogi i otrzymały miano okien antywłamaniowych, musimy wiedzieć, że składa się na to kilka elementów. Jednym z nich jest nie mniej istotna od okuć oraz profilu – szyba. Może ona bazować na tzw. szkle laminowanym – czym ono jest i dlaczego warto na nie stawiać tłumaczą eksperci z firmy ProfiLine.


O czym warto wspomnieć? 


Przede wszystkim o strukturze szkła laminowanego. Na szkło laminowane składają się co najmniej dwie tafle szkła oraz jedna lub więcej warstw wewnętrznych z folii PVB. Dzięki laminowaniu zestawu uzyskujemy większą wytrzymałość mechaniczną szklanego wyrobu, ale także – w zależności od struktury (liczba tafli szkła i warstw wewnętrznych) – stopień bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju szkła minimalizujemy ryzyko okaleczenia w przypadku pęknięcia lub rozbicia szyby, gdyż pozostaje ona przyczepiona do warstwy wewnętrznej (innymi słowy – oszklenie nie rozpada się).

Przy szkle laminowanym warto również wspomnieć o takich właściwościach jak ochrona przed promieniowaniem UV, izolacyjność akustyczna, izolacyjność cieplna, ale także bezpieczeństwo. Łączy w sobie zbiór czynników, które nadają ostatecznego kształtu naszym wyrobom. 

Pomówmy o konkretach


Idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym jest szkło laminowane. W tym przypadku promieniowanie jest absorbowane przez dodatki zawarte w folii, które są w stanie selektywnie zatrzymać najbardziej szkodliwą krótkofalową część UV, a długofalową część widma UV (potrzebną m.in. do wegetacji roślin) w znacznej ilości przepuścić. 

Dzięki zastosowaniu co najmniej jednej dźwiękochłonnej folii PVB szkło laminowane może się przysłużyć do znacznego obniżenia poziom hałasu
, zapewniając tym samym atmosferę spokoju w domu i mieszkaniu w dzień i w nocy. Poniższy rysunek ilustruje porównanie właściwości akustycznych trzech rodzajów oszklenia. Już przy różnicy zaledwie kilku milimetrów można zapewnić wysoki komfort eksploatacji pod względem akustycznym.

Ważne: zwiększenie izolacyjności akustycznej o 10 dB przekłada się na odczuwalne zmniejszenie hałasu aż o 50%.  

Bardzo ważnym aspektem stosowania szkła jest jego bezpieczeństwo. Większość projektantów, inwestorów czy też budowlańców unika rozwiązań, których zastosowanie mogłoby narażać życie i/lub zdrowie użytkowników. Dotychczas stosowane pojedyncze, hartowane tafle szkła (np. w balustradach), są coraz rzadszym zjawiskiem, gdyż są niebezpieczne. W sytuacji pęknięcia takiej tafli szkło hartowane co prawda nie zrani człowieka (rozpadnie się w drobne kawałki), lecz nie spełni swojej roli jako bariera. Gwarancję bezpieczeństwa w takim przypadku daje jedynie szkło laminowane, które w momencie pęknięcia nie rozpada się. 

W kwestii bezpieczeństwa oraz jego poziomu decyduje skład szkła laminowanego, natomiast o zastosowaniu odpowiedniego szkła decyduje rodzaj zagrożenia. W celu uniknięcia ryzyka poważnego skaleczenia lub zranienia stosowane są zazwyczaj 2 tafle szkła i minimum jedna folia PVB. Podstawową ochronę przed wandalizmem zapewnią nam już 2 tafle szkła i 2 folie PVB. W zależności od potrzeb i zastosowania, zwiększeniu ulega zarówno ilość tafli szkła, jak i folii. 

Szkło wielowarstwowe (potocznie zwane laminowanym), w razie potrzeby może być tak zaprojektowane, aby oprzeć się ostrzałowi z broni palnej, a nawet wytrzymać podmuch powstały w wyniku eksplozji bomby – zastosowanych będzie wówczas wiele warstw folii i szkła. 


#szyby_zespolone, #szklo_laminowane, #szyby_antywlamaniowe

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Na co inwestorzy powinni zwracać uwagę przy wyborze okien

Na co inwestorzy powinni zwracać uwagę przy wyborze okien

Aby z powodzeniem sprostać karkołomnym wymaganiom...

Zmiany w normie – 1279 w nowym wydaniu

Zmiany w normie – 1279 w nowym wydaniu

Norma EN 1279-4:2018 to dokument określający wymagania...

Nowe środowiskowe deklaracje produktu dla Thermix i insulbar

Nowe środowiskowe deklaracje produktu dla Thermix i insulbar

Firma Ensinger, specjalizująca się w dziedzinie tworzyw...

POLVER poszerza ofertę o podnośniki i systemy do transportu szkła

POLVER poszerza ofertę o podnośniki i systemy do transportu szkła

Po ponad 20 latach pracy w branży szklarskiej POLVER...

Black Diamonds, czyli eleganckie okucia z ekspresyjnymi akcentami

Black Diamonds, czyli eleganckie okucia z ekspresyjnymi akcentami

Wyrafinowany projekt łazienki i aranżacji wnętrz...» Więcej na subportalu szkło