Szkło laminowane jako bezpieczne rozwiązanie dla budownictwa

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Aby nasze okna spełniały określone wymogi i otrzymały miano okien antywłamaniowych, musimy wiedzieć, że składa się na to kilka elementów. Jednym z nich jest nie mniej istotna od okuć oraz profilu – szyba. Może ona bazować na tzw. szkle laminowanym – czym ono jest i dlaczego warto na nie stawiać tłumaczą eksperci z firmy ProfiLine.


O czym warto wspomnieć? 


Przede wszystkim o strukturze szkła laminowanego. Na szkło laminowane składają się co najmniej dwie tafle szkła oraz jedna lub więcej warstw wewnętrznych z folii PVB. Dzięki laminowaniu zestawu uzyskujemy większą wytrzymałość mechaniczną szklanego wyrobu, ale także – w zależności od struktury (liczba tafli szkła i warstw wewnętrznych) – stopień bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju szkła minimalizujemy ryzyko okaleczenia w przypadku pęknięcia lub rozbicia szyby, gdyż pozostaje ona przyczepiona do warstwy wewnętrznej (innymi słowy – oszklenie nie rozpada się).

Przy szkle laminowanym warto również wspomnieć o takich właściwościach jak ochrona przed promieniowaniem UV, izolacyjność akustyczna, izolacyjność cieplna, ale także bezpieczeństwo. Łączy w sobie zbiór czynników, które nadają ostatecznego kształtu naszym wyrobom. 

Pomówmy o konkretach


Idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym jest szkło laminowane. W tym przypadku promieniowanie jest absorbowane przez dodatki zawarte w folii, które są w stanie selektywnie zatrzymać najbardziej szkodliwą krótkofalową część UV, a długofalową część widma UV (potrzebną m.in. do wegetacji roślin) w znacznej ilości przepuścić. 

Dzięki zastosowaniu co najmniej jednej dźwiękochłonnej folii PVB szkło laminowane może się przysłużyć do znacznego obniżenia poziom hałasu, zapewniając tym samym atmosferę spokoju w domu i mieszkaniu w dzień i w nocy. Poniższy rysunek ilustruje porównanie właściwości akustycznych trzech rodzajów oszklenia. Już przy różnicy zaledwie kilku milimetrów można zapewnić wysoki komfort eksploatacji pod względem akustycznym.

Ważne: zwiększenie izolacyjności akustycznej o 10 dB przekłada się na odczuwalne zmniejszenie hałasu aż o 50%.  

Bardzo ważnym aspektem stosowania szkła jest jego bezpieczeństwo. Większość projektantów, inwestorów czy też budowlańców unika rozwiązań, których zastosowanie mogłoby narażać życie i/lub zdrowie użytkowników. Dotychczas stosowane pojedyncze, hartowane tafle szkła (np. w balustradach), są coraz rzadszym zjawiskiem, gdyż są niebezpieczne. W sytuacji pęknięcia takiej tafli szkło hartowane co prawda nie zrani człowieka (rozpadnie się w drobne kawałki), lecz nie spełni swojej roli jako bariera. Gwarancję bezpieczeństwa w takim przypadku daje jedynie szkło laminowane, które w momencie pęknięcia nie rozpada się. 

W kwestii bezpieczeństwa oraz jego poziomu decyduje skład szkła laminowanego, natomiast o zastosowaniu odpowiedniego szkła decyduje rodzaj zagrożenia. W celu uniknięcia ryzyka poważnego skaleczenia lub zranienia stosowane są zazwyczaj 2 tafle szkła i minimum jedna folia PVB. Podstawową ochronę przed wandalizmem zapewnią nam już 2 tafle szkła i 2 folie PVB. W zależności od potrzeb i zastosowania, zwiększeniu ulega zarówno ilość tafli szkła, jak i folii. 

Szkło wielowarstwowe (potocznie zwane laminowanym), w razie potrzeby może być tak zaprojektowane, aby oprzeć się ostrzałowi z broni palnej, a nawet wytrzymać podmuch powstały w wyniku eksplozji bomby – zastosowanych będzie wówczas wiele warstw folii i szkła. 


#szyby_zespolone, #szklo_laminowane, #szyby_antywlamaniowe

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Próżniowe pakiety szybowe od Guardian Glass

Próżniowe pakiety szybowe od Guardian Glass

Przełomowa technologia spełnia wymogi dotyczące...

Dlaczego szyby parują?

Dlaczego szyby parują?

Zanim zaczniesz panikować, zobacz, kiedy zjawisko...

Super Spacer® i wyższa matematyka estetyki

Super Spacer® i wyższa matematyka estetyki

Cyfryzacja zmieniła architekturę. Powstają budynki i...

Przeszklony wiatrołap – rozwiązanie na każdy metraż

Przeszklony wiatrołap – rozwiązanie na każdy metraż

Jak sama nazwa wskazuje, wiatrołap to niewielkie...

Nowe szkło przyciemniane elektronicznie wkrótce od Guardian Glass

Nowe szkło przyciemniane elektronicznie wkrótce od Guardian Glass

Szkło Guardian Glass przedstawia swoim klientom produkt...» Więcej na subportalu szkło