ML System u progu technologicznego skoku

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

W lipcu bieżącego roku spółka otrzymała patent na wynalazek pod nazwą „fotoniczna szyba zespolona”.

fot. ML System

W lipcu bieżącego roku spółka otrzymała patent na wynalazek pod nazwą „fotoniczna szyba zespolona”.


ML System, lider polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), wypracował w I półroczu 2019 r. 42,1 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 6,7 mln zł EBITDA oraz 2,2 mln zł zysku netto. Budowa hali produkcyjnej w ramach projektu Quantum Glass przebiega zgodnie z harmonogramem. 


Liczymy, że kolejne miesiące, dzięki kontraktacji bazującej na rozwiązaniach BIPV i Smart City, przyniosą dalszą poprawę rentowności. Z dużą nadzieją patrzymy także na branżę mobility. Wielkimi krokami zbliżamy się do uruchomienia produkcji w fabryce Quantum Glass, co przeniesie nas na jeszcze wyższy poziom technologiczny – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.


Budowa wspomnianej hali produkcyjnej o powierzchni ponad 3,6 tys. mkw. ma zakończyć się do 30 listopada 2019 r. Kolejnym krokiem milowym będzie zakup specjalistycznych urządzeń produkcyjnych. Łączny koszt tej inwestycji, uwzględniający zakup nowoczesnych maszyn, szacowany jest na około 44 mln zł. ML System konsekwentnie pracuje nad rozwojem możliwości eksportowych. W I półroczu 2019 r. spółka m.in. dostarczyła moduły fotowoltaiczne do budynku Szpitala University College w Londynie oraz moduły do budynku prywatnego w Szwajcarii. Ponadto firma intensyfikuje budowę rynku w Chorwacji. Istotnym wsparciem w rozbudowie potencjału zagranicznego są zmiany legislacyjne, obligujące do wykorzystywania komponentów aktywnych w budownictwie, czy rosnące zapotrzebowanie na zieloną energię. 

W lipcu bieżącego roku spółka otrzymała patent na wynalazek pod nazwą „fotoniczna szyba zespolona” (przeczytaj więcej). Rozwiązanie to łączy ze sobą trzy funkcje: produkcji energii, oświetleniową (efekt luminescencyjny) oraz grzewczą (wewnętrzna warstwa). Szyba znajdzie zastosowanie w branży budowlanej oraz mobility. Będzie też wykorzystywana w produkcji szyb z powłoką z kropek kwantowych (Quantum Glass). Firma ma na swoim koncie już dziewięć przyznanych patentów, a siedem wniosków czeka na rozpatrzenie.

Zgodnie z decyzją akcjonariuszy ML System, podjętą 14 czerwca 2019 r. podczas walnego zgromadzenia, spółka 19 lipca wypłaciła pierwszą w historii dywidendę w kwocie 1,1 mln zł, co dało 0,2 zł na akcję. 

#szyby_zespolone, #szyby_fotoniczne

Zainteresowany? Poproś o ofertę!HEGLA przejmuje większościowy udział w TAIFIN Glass Machinery Oy

HEGLA przejmuje większościowy udział w TAIFIN Glass Machinery Oy

HEGLA przejmuje większościowy udział w firmie TAIFIN...

Od teraz projekty referencyjne marki Pilkington dostępne na telefonie

Od teraz projekty referencyjne marki Pilkington dostępne na telefonie

Architekci i projektanci, poszukujący inspiracji do...

Efektywny system zarządzania wariantami w Porta Glas Design

Efektywny system zarządzania wariantami w Porta Glas Design

Aby jeszcze szybciej i ekonomiczniej spełniać...

Nowoczesne urządzenia w badaniach szyb zespolonych

Nowoczesne urządzenia w badaniach szyb zespolonych

OKSAN, producent ramki dystansowej TermoProfi, oferuje...» Więcej na subportalu szkło