| Wyświetleń:2475

Wykrop - software do produkcji szyb zespolonych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Wykrop

fot. Wykrop


Okno modułu optymalizacji rozkroju szkła.

fot. Wykrop

Okno modułu optymalizacji rozkroju szkła.

Okno modułu zleceń (w tle) wraz z oknem edycji parametrów szyb.

fot. Wykrop

Okno modułu zleceń (w tle) wraz z oknem edycji parametrów szyb.

Emanuel Marcinkiewicz jest twórcą autorskiego systemu do produkcji szyb zespolonych. System wykorzystywany jest w tej chwili w wielu przedsiębiorstwach. Program jest rozbudowany, obejmuje obszar od przyjmowania i obsługi zamówień poprzez przygotowanie produkcji, optymalizację rozkroju, sterowanie urządzeniami produkcyjnymi, synchronizację produkcji wszystkich elementów składowych szyb zespolonych, przygotowanie i wydruk etykiet aż po wysyłkę gotowych produktów, monitoring stojaków transportowych i opracowywanie statystyk. Kolejną cechą jest możliwość realizacji zamówień na szyby kształtowe, w tym również o kształtach zdefiniowanych w postaci rysunków zapisanych w formacie DXF.

Reklama

Zaletami na pewno są intuicyjna i łatwa obsługa mimo bardzo zaawansowanych możliwości programu, duża elastyczność funkcjonalna pozwalająca dostosować program do niemal każdych warunków produkcyjnych czy zaawansowane możliwości importu zamówień drogą elektroniczną oraz współpracy z innymi systemami zarządzającymi pracą firm (księgowość, magazyn, faktury itp.) - zapewnia twórca.

Mój program ma wydajny wpływ na obniżanie kosztów i czasu produkcji. Jest to możliwe dzięki wysokiemu poziomowi optymalizacji rozkrojów szkła, prowadzeniu gospodarki tzw. odpadami użytkowymi oraz efektywnej synchronizacji produkcji elementów składowych szyb zespolonych, a także sterowaniu automatycznymi urządzeniami produkcyjnymi. Oczywiście, pracuje niezawodnie w sieci co jest zapewnione m.in. dzięki zastosowaniu bardzo solidnego serwera bazodanowego SQL. No i to co ważne! cena oprogramowania, w relacji do jego funkcjonalności, jest bardzo przystępna - dodaje Pan Emanuel.

Andrzej Kubicki: Co Pana naprowadziło na taki biznes?

System zaczął powstawać w 1995 r. Jestem inżynierem mechanikiem. Pod koniec lat 80 zetknąłem się z komputerami i wciągnęło mnie całkowicie. Oprogramowania było wtedy bardzo mało. Podjąłem się stworzenia takiego programu dla pewnej firmy, która się w między czasie z zamówienia wycofała. Zostałem z w ¾ napisanym programem, jednak postanowiłem go dokończyć i z dosyć dobrym skutkiem zacząłem jego sprzedaż i dalszy rozwój. Kontakty z producentami szyb zespolonych przyniosły dodatkowo wiele informacji, które bogaciły wiedzę na temat technologii To była jeszcze wersja napisana pod system DOS. Miała ona swoich 5 kolejnych generacji. A potem Windows 95, 98, teraz jest wersja nr 8. Mocno rozbudowana, oparta na SQLowskim systemie bazodanowym.

Co cechuje Pana program?

Myślę, że najważniejszą cechą mojego programu jest wysoki poziom optymalizacji rozkroju. Jest to sprawa szalenie istotna, bo to są konkretne pieniądze. Dobra optymalizacja rozkroju oznacza duże oszczędności szkła. Bardzo łatwo można skalkulować realny czas zwracania się pieniędzy, które się na ten program wyłoży. Jest on bardzo krótki. Na pewno poważną zaletą programu jest również umiejętność synchronizowania produkcji. Przyczynia się to do usprawnienia procesów produkcyjnych i obniżenia ich kosztów.

Myślę, że dla osób zainteresowanych opis działania programu może być istotny.

Najpierw trzeba przyjąć i zarejestrować zamówienia od klientów. Program udostępnia mechanizmy umożliwiające wykonanie tych czynności sprawnie, szybko i bez pomyłek. Możliwa jest nawet automatyzacja tych procesów.

Następnie należy wyprodukować zamówione szyby. Żeby zrobić szybę zespoloną, trzeba najpierw wyciąć szkło, żeby były co najmniej dwie szybki. Trzeba zrobić ramkę, którą należy albo pociąć, albo wygiąć. Boki ramki muszą być połączone narożnikami. Potem całość trzeba do siebie dopasować i zmontować. Cały problem montażu polega na tym, żeby bez kłopotu znaleźć dwie szybki i ramkę, które mają tworzyć szybę zespoloną i sprawnie je połączyć w jedną całość. W warunkach ciągłej produkcji, ramek tych jest kilkaset, czy nawet kilka tysięcy. Tak samo wiele jest pociętych szyb, które stoją na stojakach gotowe do wzięcia. Dobre zorganizowanie produkcji polega na tym żeby wszystkie elementy składające się na komplety szyb zespolonych docierały do stanowisk montażu w takiej kolejności, aby pracownicy mogli je automatycznie pobierać i bez mierzenia i sprawdzania montować. O to, aby wszystkie elementy tworzące poszczególne szyby zespolone były wykonywane w odpowiedniej kolejności oraz aby ich transport produkcyjny był odpowiednio uporządkowany dba właśnie program.

Szyby już wykonane muszą zostać następnie wysłane do odbiorców. Musi się to odbyć sprawnie i bez pomyłek. Transport szyb odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych stojaków transportowych. Szyby wraz ze stojakiem przekazywane są odbiorcy. Pusty stojak wraca do producenta szyb najczęściej dopiero przy okazji następnej dostawy. Przy wielu odbiorcach i dużej ilości transportów łatwo o utratę orientacji co do aktualnego miejsca pobytu stojaków. O dobrą organizację wysyłki szyb oraz o to aby mieć pełną wiedzę na temat aktualnych miejsc pobytu wszystkich stojaków transportowych troszczy się również program.

Niezwykle ważną sprawą jest sterowanie urządzeniami technologicznymi, czyli przede wszystkim automatycznymi stołami do cięcia szkła. Program generuje optymalny schemat rozkroju i przekłada to na język tej maszyny. Dzięki temu stół może pracować w cyklu automatycznym i wycinać szkło przy minimalnym zaangażowaniu pracowników. Program potrafi sterować bardzo szerokim zakresem typów stołów do cięcia szkła. Potrafi również sterować pracą automatycznych giętarek do ramek. Urządzenia te pobierają długą sztangę ramki i w mgnieniu oka gną ramkę wg wymiarów i kształtu zapisanych w kodzie wygenerowanym przez program.

Jakie plany?

Wszystko zależy od zainteresowania naszymi programami. Jest ono cały czas dosyć duże, ale nasz rynek zaczyna się powoli nasycać. Staramy się rozszerzać sprzedaż poza kraj. W tej chwili obiecująco zapowiadają się rynki ulokowane za naszymi wschodnimi i południowymi granicami. Oczywiście cały czas trwają intensywne prace nad ulepszaniem i rozbudową programu.

Podejrzewam, że miał Pan trudne chwile w swojej historii...

One właściwie trwają cały czas, jest to bardzo pracochłonne zajęcie. To nie jest coś, co by można było w miesiąc, czy w dwa załatwić. Stworzenie nowej wersji oprogramowania wielkości Wykropa to jest co najmniej rok ciężkiej pracy. A przecież cały czas trzeba prowadzić także działalność marketingową i serwisową. Czasu ciągle jest za mało, a i przydałoby się więcej środków pochodzących ze sprzedaży oprogramowania.

Dziękuję za rozmowę i życzę rozwoju.

www.emstudio.eu

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Inteligentne zarządzanie naturalnym światłem w placówkach medycznych

Inteligentne zarządzanie naturalnym światłem w placówkach medycznych

Czy my wszyscy w pewnym stopniu nie jesteśmy włączeni...

Korzyści z zastosowania ciepłej ramki dystansowej SWISSPACER – konferencja Świata Szkła

Korzyści z zastosowania ciepłej ramki dystansowej SWISSPACER – konferencja Świata Szkła

SWISSPACER zaprasza w poniedziałek 9 grudnia od 9:00 na...

Super Spacer® firmy Edgetech w wieżowcu HoHo Wien

Super Spacer® firmy Edgetech w wieżowcu HoHo Wien

Pierwszy drewniany wieżowiec Austrii wskazuje drogę do...

Wolontariusze z NSG Group

Wolontariusze z NSG Group

60 wolontariuszy, 150 godzin pracy, 43 posadzone drzewa,...

Dynamicznie przyciemniane szkło Halio® w starym brukselskim dworcu Gare Maritime

Dynamicznie przyciemniane szkło Halio® w starym brukselskim dworcu Gare Maritime

Instalacja jednego z najbardziej zaawansowanych systemów...» Więcej na subportalu szkło